Poparcie dla uchwały zadeklarowała Solidarna Polska. PSL i SLD mają wątpliwości co do trybu ratyfikacji zaproponowanej przez rząd. Propozycję rządową, by zmianę traktatu ratyfikować zwykłą większością popierają PO i Ruch Palikota. Połączone Komisje do Spraw Unii Europejskiej oraz Komisja Spraw Zagranicznych zawnioskowały o odrzucenie projektu uchwały. Głosowanie w czwartek ok. godz. 11.15. Jeszcze tego samego dnia debata nad ustawą upoważniającą Prezydenta do ratyfikacji zmiany Traktatu.
W środę (09.05) podsekretarz stanu w MSZ Maciej Szpunar tłumaczył posłom dlaczego rząd zdecydował o ratyfikacji zmian w Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w odniesieniu do mechanizmu stabilności wg. art. 89 Konstytucji.
W jego opinii ratyfikacja wg art.90 Konstytucji, większością 2/3 głosów dotyczy wyjątkowych sytuacji, przekazania niektóre kompetencji organów władzy państwowej organom międzynarodowym. Szpunar przekonywał, że standardem jest ratyfikacja wg art. 89 Konstytucji, zwykłą większością. Wiceszef MSZ przypomniał, że istnieje również możliwość przekazania Prezydentowi do ratyfikacji umowy z pominięciem parlamentu. Jednak rząd zdecydował o o innym trybie.
Europejski mechanizm stabilności ma być międzynarodową instytucją finansową wspierającą państwa strefy euro, jeżeli okaże się to niezbędne do zapewnienia stabilności finansowej. Będzie mógł udzielać pożyczek swoim członkom, zapobiegawczo służyć pomocą finansową, kupować obligacje państw-beneficjantów na rynku pierwotnym i wtórnym oraz udzielać pożyczek na dokapitalizowanie instytucji finansowych.Zacznie funkcjonować w lipcu 2012 roku. Do tej pory ratyfikowały go: Dania, Francja, Grecja, Węgry, Portugalia i Słowenia – poinformował Szpunar.
Danuta Zaczek/Radio Parlament