Euro 2024

Euro 2024. Turcja uzupełnia grono ćwierćfinalistów. Dublet Demirala pogrążył Austriaków

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2024 22:50
Turcja pokonała Austrię 2:1 i awansowała do ćwierćfinału Euro 2024. Niespodziewanie bohaterem okazał się Merih Demiral - obrońca był autorem obu goli dla ekipy znad Bosforu.
Radość tureckich piłkarzy
Radość tureckich piłkarzyFoto: PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Turcy, którzy grali bez swojego lidera środka pola, czyli Hakana Calhanoglu, błyskawicznie wyszli na prowadzenie. Z rzutu rożnego dośrodkował Gueler, kompletnie pogubili się austriaccy obrońcy, którzy nie zdołali wybić piłki. Ta spadła pod nogi Demirala, a defensor z bliska wpakował ją do siatki.

Austriacy ruszyli z furią do przodu i byli o włos od wyrównania - również po kornerze. Piłka "zatańczyła" na linii bramkowej, ale do siatki nie wpadła. Przez kolejne minuty podopieczni trenera Rangnicka bili głową w mur, bezskutecznie próbując "rozhermetyzować" szczelną linię defensywy Turków. Ci odgryzali się groźnymi kontratakami i strzałami z dystansu.

Ekipa znad Bosforu zdołała opanować sytuację i odepchnąć Austriaków od swojego pola karnego. Przez ostatni kwadrans pierwszej połowy gra toczyła się głównie w środku pola, dlatego Turcy zeszli na przerwę ze skromnym prowadzeniem.

Po zmianie stron Austriacy wyraźnie podkręcili tempo. W 51. minucie Arnautović znalazł się oko w oko z Gunokiem, ale golkiper Besiktasu skutecznie zatrzymał doświadczonego atakującego. Po chwili na przebój ruszył Laimer, lecz jego strzał z linii pola karnego okazał się bardzo niecelny.

Do siatki trafili jednak Turcy - w 61. minucie z rzutu rożnego dośrodkował Gueler, a Demiral, tym razem bezpośrednio po zagraniu pomocnika Realu, trafił do siatki Pentza.

Austriacy złapali kontakt w 66. minucie, kiedy centrę przedłużył Posch, a przy dalszym słupku akcję zamknął Gregoritsch, który z bliska posłał piłkę do bramki. Podopieczni trenera Rangnicka nacierali, a ich rywale wyglądali na mocno zmęczonych.

W 85. minucie znakomitą szansę miał Baumgartner - po nieudanym wyjściu na przedpole Gunoka pomocnik RB Lipsk główkował do pustej bramki, jednak nie trafił. Jeszcze lepszą szansę miał w doliczonym czasie gry, jednak rewelacyjną interwencją popisał się bramkarz Besiktasu, pieczętując awans Turcji.

W ćwierćfinale Turcy zmierzą się z Holendrami. "Oranje" we wcześniejszym wtorkowym meczu ograli Rumunów 3:0.

Tak relacjonowaliśmy mecz Austria - Turcja

22:57

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji!

22:57

Koniec! Turcja gra dalej! Austria, mimo świetnej postawy, żegna się z turniejem.

22:52

Baumgartner ponownie główkuje - Gunok na posterunku! Co za interwencja!

22:42

Baumgartner nie trafia głową do pustej bramki!

22:32

Trzeci gol w meczu, trzeci po rzucie rożnym:

22:24

Gregoritsch trafia! 2:1! Austria łapie kontakt!

22:09

Arnautović zatrzymany przez Gunoka w sytuacji sam na sam!

22:04

Rozpoczęła się druga odsłona meczu Austria - Turcja.

21:47

Koniec pierwszej połowy. Turcy prowadzą 1:0.

21:09

Tak padła bramka dla Turcji:

21:02

Niesamowite! Turcy obejmują prowadzenie po minucie gry! Co tam się stało?!

20:58

Zaczynamy ostatni mecz 1/8 finału Euro 2024!

20:35

Najlepszym zawodnikiem meczu Rumunia - Holandia wybrano Cody'ego Gakpo - autora gola i asysty.

20:30

Z kolei Austriacy zagrają w następującym zestawieniu:

20:28

W składzie zabraknie m.in. pauzującego za żółte kartki pomocnika Hakana Calhanoglu, który jest mózgiem i reżyserem poczynań drużyny włoskiego trenera Vicenzo Montelli.

20:19

Ostatnio obie jedenastki zmierzyły się towarzysko w marcu w Wiedniu i gospodarze zwyciężyli aż 6:1.

- Nie ma sensu postrzegać tego meczu jako okazji do rewanżu czy jakiejś zemsty. Myślę, że takie przeładowanie emocjami mogłoby nam tylko zaszkodzić. Lepiej twardo stąpać po ziemi i podejść do tej spokojnie - zaznaczył turecki bramkarz Mert Gunok.

20:14

Austria pod wodzą Niemca Ralfa Rangnicka zbiera dobre recenzje i wygrała "polską" grupę, przed Francją i Holandią.

- Na szczęście nie widzę po moich piłkarzach oznak arogancji, która mogłaby nam bardzo utrudnić zadanie - zauważył 66-letni szkoleniowiec, który jednocześnie przyznał, że jego zespół po raz pierwszy wystąpi w "niewdzięcznej dla siebie" roli faworyta.

20:12

Kto będzie rywalem Holendrów w ćwierćfinale? Przekonamy się już niebawem - z "Oranje" zmierzą się Turcy lub Austriacy.

19:54

Malen podwyższa na 3:0 w ostatniej akcji meczu! Holendrzy rozbili Rumunów!

19:47

Oto gol napastnika Borussii Dortmund:

19:42

2:0! Wynik podwyższa Donyell Malen!

19:37

"Oranje" nadal bombardują bramkę rywali, ale wciąż bez rezultatu.

19:23

Gol dla Holendrów - do siatki trafił Gakpo, ale po analizie VAR bramka nie została uznana.

19:21

Było naprawdę blisko!

19:13

Ależ zamieszanie w polu karnym Rumunii! Strzela Depay, ale w ostatniej chwili zostaje zablokowany - nadal tylko 1:0 dla Holandii.

19:05

Koniec przerwy, druga połwa meczu w Monachium już się rozpoczęła.

18:51

Koniec pierwszej połowy. Holandia prowadzi z Rumunią 1:0 po golu Cody'ego Gakpo.

18:40

Dominacja Holendrów rośnie! Rumuni tylko się bronią - kolejne gole wydają się kwestią czasu.

18:28

Tak wyglądał gol Gakpo z 20. minuty:

18:20

GOOOOL! 1:0 dla Holandii! Cody Gakpo otwiera wynik meczu!

17:25

Selekcjoner reprezentacji Rumunii Edward Iordanescu jest świadomy, jak trudne zadanie stoi przed jego zawodnikami.

- Rumunia musi rozegrać niemal idealny mecz przeciwko holenderskiej drużynie, pełnej wysokiej jakości graczy i doświadczenia turniejowego. Mentalnie musimy być bardzo silni i zdecydowani. Musimy to pokazać na boisku - podkreśla.

17:07

Mimo awansu do 1/8 finału, trener Holendrów Ronald Koeman dostrzega kilka mankamentów w grze swoich podopiecznych.

- Komunikacja między środkowymi obrońcami a pomocnikiem musi być lepsza. Musimy dużo więcej rozmawiać. Dzięki dobrej komunikacji możesz rozwiązać problemy na polach zajętych przez przeciwnika. Mamy wiele do zrobienia, musimy się poprawić - podkreślił przed meczem.

16:59

Oba zespoły notowały już na Euro 2024 piękne trafienia. Oto gole Stanciu i Depaya:

16:51

Rumunia stoi przed szansą uzyskania historycznego sukcesu. Wprawdzie w "ósemce" Euro już raz była - w 2000 roku, ale wówczas nie rozgrywano 1/8 finału, a od razu ćwierćfinały (w turnieju brało udział 16 drużyn).

16:46

"Pomarańczowi" będą faworytem, ale muszą uważać, bo w podobnej sytuacji trzy lata temu na tym etapie dość niespodziewanie ulegli Czechom 0:2 i pożegnali się z Euro 2021.

Holendrzy to mistrzowie kontynentu z 1988 roku, a poza tym raz zajęli trzecie miejsce i trzykrotnie dotarli do półfinału. W ćwierćfinale byli ostatnio w 2008 roku.

16:41

Liczebną przewagę w Monachium mają jednak holenderscy kibice. Tak bawią się przed spotkaniem:

16:40

W spotkaniu, które rozpocznie się o godz. 18 Holendrzy zmierzą się z Rumunią. "Oranje" uchodzą za faworytów tego starcia, ale Rumuni zaskoczyli już reprezentację Ukrainy.

16:36

Witamy! Zapraszamy do śledzenia naszej relacji z ostatniego dnia 1/8 finału Euro 2024.

Belg Jan Vertonghen jest 29. piłkarzem w historii, który strzelił samobójczego gola w mistrzostwach Europy. Do własnej bramki trafił (rykoszet) w poniedziałkowym meczu 1/8 finału z Francją (0:1).

41 lat i 126 dni - tyle dokładnie miał portugalski obrońca Pepe w poniedziałkowym spotkaniu ze Słowenią. Defensor zapisał się w historii turnieju, ale wygląda na to, że niedługo przebije swój rekord.