Transmisja uroczystego koncertu i mszy świętej żałobnej w intencji Mikołaja Henryka Góreckiego rozpocznie się na naszej antenie dziś o godz. 13.00.
Program:
Henryk Mikołaj Górecki Beatus Vir op. 38
Karol Szymanowski Stabat Mater op. 53 na sopran, alt, baryton, chór i orkiestrę
Henryk Mikołaj Górecki Totus tuus na chór a cappella op. 60
Henryk Mikołaj Górecki Amen op. 35
Wyk. Chór i Orkiestra Filharmonii Śląskiej w Katowicach, Mirosław Jacek Błaszczyk - dyrygent; Chór Polskiego Radia w Krakowie, Chór Filharmonii Krakowskiej, Chór Camerata Silesia, Chór Akademii Muzycznej w Katowicach, Czesław Freund - dyrygent, Krzysztof Penderecki - dyrygent; Adam Kruszewski – baryton, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Jacek Kaspszyk - dyrygent; AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, Marek Moś - dyrygent
***
Wybitny kompozytor zmarł 12 listopada po długiej i ciężkiej chorobie. 6 grudnia skończyłby 77 lat. Tworzył muzykę różnorodną stylistycznie, pozostając jednocześnie wierny precyzji formalnej i kompozycji brzmieniowej. Jego dorobek twórczy liczy kilkadziesiąt utworów instrumentalnych, zarówno solowych, jak i na orkiestrę oraz wokalnych, między innymi II Symfonia "Kopernikańska", psalm "Beatus vir" i "Pieśń Rodzin Katyńskich". W jednym z nielicznych wywiadów artysta mówił o swojej twórczości.
Henryk Mikołaj Górecki o swojej twórczości
Mikołaj Henryk Górecki był laureatem wielu nagród i wyróżnień, między innymi otrzymał Nagrodę Muzyczną Polskiego Radia za rok 2002. Wyróżnienie zostało przyznane kompozytorowi „za wybitne osiągnięcia twórcze o szczególnym znaczeniu dla polskiego życia muzycznego, związane z działalnością Polskiego Radia". Profesor Górecki mówił wówczas o satysfakcji, jaką muzykowi dają koncerty.
Henryk Mikołaj Górecki o radości koncertowania
W 1997 roku Górecki mówił w Polskim Radiu, jaki wpływ na jego twórczość miała fascynacja górami, Podhalem i twórczością Szymanowskiego:
Henryk Mikołaj Górecki o fascynacji Podhalem
Najważniejszym i najbardziej znanym dziełem Góreckiego jest III Symfonia, zwana też "Symfonią pieśni żałosnych", wykonana po raz pierwszy w 1976 roku na Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień. Część pierwsza i trzecia utworu zostały napisane z perspektywy matki, która straciła dziecko, część druga opowiada o bólu dziecka odłączonego od matki.
W 1992 roku wytwórnia Elektra Nonesuch wydała "Symfonię pieśni żałosnych" w wykonaniu amerykańskiej śpiewaczki Dawn Upshaw i zespołu London Sinfonietta pod batutą Davida Zinmana. Płyta trafiła na pierwsze miejsca amerykańskich i angielskich list przebojów. W 2003 roku Henyk Mikołaj Górecki został dznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w ubiegłym roku - Orderem Świętego Grzegorza Wielkiego, odznaczeniem papieskim, przyznawanym osobom świeckim za szczególne zasługi dla Kościoła.