O 11:30 jedna ze stacji telewizyjnych zacytowała kardynała Josepha Ratzingera, który powiedział: "Papież wie, że umiera i pożegnał się ze mną". O 11:31 rzecznik prasowy Watykanu Joaquin Navarro-Valls ogłosił, że rano Jan Paweł II zaczął tracić przytomność, zaręczył jednak, że nie można tego nazwać stanem śpiączki, ponieważ papież otwiera oczy, kiedy się do niego mówi.
O 19:20 Watykan poinformował, ze stan papieża wydaje się nieodwracalny. Wkrótce potem na Placu świętego Piotra rozpoczął się różaniec z udziałem stale rosnącej liczby wiernych. Na zakończenie modlitwy zastępca sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej arcybiskup Leonardo Sandri poinformował obecnych: "O godzinie 21:37 nasz ukochany Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do Domu Ojca".
Zobacz serwis specjalny - Beatyfikacja Jana Pawła II >>>
Po północy Joaquin Navarro-Valls ujawnił, że o 20:00 rozpoczęła się w pokoju papieża msza w przeddzień przypadającego nazajutrz święta Miłosierdzia Bożego, której przewodniczył arcybiskup Stanisław Dziwisz.
W momencie śmierci Jana Pawła II obecni byli przy nim między innymi obaj jego sekretarze, kardynał Marian Jaworski, arcybiskup Stanisław Ryłko, ksiądz Tadeusz Styczeń, trzy polskie siostry sercanki pracujące w apartamencie i jego osobisty lekarz doktor Renato Buzzonetti. Potem przybył tam również kardynał Joseph Ratzinger, który siedemnaście dni później został jego następcą.
Papież Polak został wybrany przez konklawe blisko 34 lata temu, 16 października 1978 roku. Kardynał Karol Wojtyła przyjął imię Jan Paweł II. Był pierwszym od ponad 450. lat biskupem Rzymu nie pochodzącym z Włoch. Przesłanie pontyfikatu Jana Pawła II odzwierciedlały słowa wypowiedziane przez niego na początku misji: "Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy". Jan Paweł II zasiadał na Stolicy Piotrowej blisko 27 lat
IAR, aj