Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Bartłomiej Makowski 14.11.2020

Pod Toruniem odkryto szwedzki skarb. Kilkadziesiąt srebrnych monet sprzed 400 lat

Odkrycia dokonali poszukiwacze z grupy historyczno-eksploracyjnej Weles na terenie Nadleśnictwa Cierpiszewo. Srebrne monety zakopano prawdopodobnie w dobie potopu szwedzkiego.

38 monet zalegało w ziemi na głębokości ok 10 centymetrów pod ziemią. Monety pochodzą z XVI i XVII wieku. Na większości z nich widnieje wizerunek Gustawa II Adolfa (króla Szwecji w latach 1611–1632, zwanego Lwem Północy), a także monety z dynastii Wazów.

Gustaw Adolf_663.jpg
Gustaw II Adolf – twórca szwedzkiej potęgi

Skarb nazwano "sakiewką potopową", bo to prawdopodobnie właśnie podczas potopu szwedzkiego monety zostały zakopane w ziemi. 

Niespełna miesiąc temu poszukiwacze z grupy Weles odkryli na terenie Nadleśnictwa Cierpiszewo fragmenty uprzęży sprzed 2500 lat. Najprawdopodobniej należała ona do scytyjskiego wojownika. Znalezisko stanowi dowód na kontakty między ludami zamieszkującymi północną Polskę a Scytami, którzy zamieszkiwali ziemie od Morza Czarnego po pas Karpat, a jak wskazują niedawne odkrycia - zakładali swoje grody również na Podkarpaciu. 

Poszukiwania Grupy Weles prowadzone są na podstawie pozwolenia od kujawsko-pomorskiego konserwatora zabytków z siedzibą w Toruniu, Nadleśnictwa Cierpiszewo oraz w porozumieniu w wójtem gminy Wielka Nieszawka Krzysztofem Czarneckim.

"Zasady te reguluje Zarządzenie nr 47 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z 2018 roku,na podstawie którego konkretne nadleśnictwo może wydać pozwolenie na takie poszukiwania. Należy określić m.in. miejsce, zakres prac, rodzaj wykorzystywanych urządzeń czy sposób zabezpieczenia prac" - wyjaśniają na Twitterze Lasy Państwowe. 

Lasy Państwowe/bm