Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Kamińska 27.10.2011

IPN podejmie śledztwo w sprawie Auschwitz-Birkenau

W jego ramach zostaną przesłuchani m.in. wszyscy żyjący byli więźniowie obozu.
IPN podejmie śledztwo w sprawie Auschwitz-Birkenauźr.wikipedia
Posłuchaj
  • Łukasz Gramza, prokurator oddziałowej komisji ścigania zbrodni przeciwko narodowi polskiemu w Krakowie
Czytaj także

- Śledztwo dotyczące istnienia i działalności obozu zagłady Auschwitz-Birkenau podejmuje od czwartku IPN w Krakowie - poinformował szef pionu śledczego Instytutu w Krakowie prok. Piotr Piątek. Chodzi o formalne zakończenie postępowania prowadzonego w latach 70. ubiegłego wieku.

Według wstępnych przewidywań Instytutu Pamięci Narodowej postępowanie zakończy się umorzeniem. - Nie można jednak wykluczyć, że ktoś z załogi KL Auschwitz-Birkenau jeszcze żyje - powiedział Piątek. W takim przypadku - wyjaśnił - odpowiadałby za zbrodnie przeciwko narodowi polskiemu.

Śledztwo dotyczy naruszenia - w okresie od maja 1940 do stycznia 1945 roku w Oświęcimiu i innych miejscowościach - prawa międzynarodowego, stanowiącego zbrodnię przeciwko ludności, przez przedstawicieli władzy państwa niemieckiego.

Rozpoczęły się już przesłuchania w charakterze świadków żyjących byłych więźniów obozu; według danych muzeum Auschwitz-Birkenau jest to blisko 500 osób.

Przedmiotem śledztwa będzie m.in. ustalenie zasad organizacji i funkcjonowania KL Auschwitz-Birkenau, danych osób osadzonych w obozie i funkcjonariuszy, okoliczności pozbawiania życia, liczby ofiar, systemu pracy przymusowej, eksperymentów medycznych i paramedycznych oraz likwidacji obozu. Śledztwo w tej sprawie było już prowadzone na początku lat 70. ubiegłego wieku w ramach byłej Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce, zostało jednak zawieszone.

Krakowski IPN prowadzi także podjęte już wcześniej śledztwa dotyczące działalności Josefa Mengele w KL Auschwitz-Birkenau (zmarł w 1979 roku) oraz śledztwo dotyczące zabójstw dokonywanych na więźniach KL Auschwitz-Birkenau podczas marszów ewakuacyjnych w okresie od lipca 1944 do stycznia 1945 r.

Po zakończeniu II wojny w Polsce osądzono kilkudziesięciu członków załogi obozowej (przed Najwyższym Trybunałem Narodowym i sądami okręgowymi); kolejne postępowania uniemożliwiła ustawa o amnestii z 1956 roku, na mocy której abolicji podlegały m.in. przestępstwa udziału w niemieckiej organizacji przestępczej (np. SS).

PAP, agkm

Zobacz serwis specjalny portalu polskieradio.pl: II wojna światowa >>>

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>