Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 06.03.2014

Hagia Sofia i Błękitny Meczet. Kilkaset metrów odległości i kilka wieków historii

Stambuł to miasto kontrastów, ale i niezwykłego mariażu Azji i Europy, miejsce na styku kultur i religii. Najlepiej widać to na przykładzie Starego Miasta i zabytków z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Naprzeciwko siebie stoją tam Hagia Sofia i Błękitny Meczet.
Haga Sofia od środka. Widok na sklepienieHaga Sofia od środka. Widok na sklepieniePAP/EPA/Archiwum/Bernd Weissbrod
Posłuchaj
  • Turolożka Joanna Pietrzak o świątyniach Stambułu. Relacja Krzysztofa Horwata. (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Zatopiony Pałac, dworzec Sirkeci, Bosfor - spacer po Stambule (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

Dla chrześcijan ważniejsza jest Hagia Sofia - Świątynia Mądrości Bożej - która była też wzorem większości bizantyjskich budowli. Za panowania cesarza Justyniana wznosiło ją 10 tys. robotników, dwóch architektów głównych i około 1000 ich pomocników. Budowa rozpoczęła się w roku 532, a ukończona została 5 lat później.

Najbardziej charakterystyczna dla świątyni jest ogromna kopuła, która w kluczu osiąga 55,3 metrów wysokości. Wyróżniają ją wszędzie obecne elementy chrześcijańskie oraz muzułmańskie, których początki sięgają XV wieku. Widać też przepiękne zachowane mozaiki, mieniące się feerią barw i złotem.

Natomiast dla muzułmanów liczy się Błękitny Meczet z którego pięć razy dziennie słychać nawoływanie do modlitwy - ezan. Świątynia została wybudowana w 7 lat na początku XVII wieku i znana jest tez jako meczet sułtana Ahmeda, który był jego fundatorem. Charakterystyczna dla budowli jest dominacja błękitnej kolorystyki, która przeplata się z czerwienią i zielenią. W oczy rzucają się też motywy roślinne i geometryczne.

Wnętrze
Wnętrze Błękitnego Meczetu fot. PAP/EPA/Archiwum/Ton Koene

Kopuła Błękitnego Meczetu jest niższa od tej w Hagia Sofii. Osiąga 43 metry i wspiera się na czterech olbrzymich filarach zwanych słoniowymi nogami. Charakterystycznymi elementami świątyni jest mihrab - wnęka wskazująca kierunek do Mekki oraz mimbar, czyli kazalnica, z której głoszona jest hudba.

Dzień Turecki w Radiowej Jedynce >>>

W czwartek 6 marca zapraszamy do Jedynki na Dzień Turecki. Opowieścią o Hagii Sofii i Błękitnym Meczecie rozpoczynamy Jedynkowe relacje z Turcji. Będziemy też mówić o miejscach związanych z Polską i wystawie, która został otwarta w Stambule w ramach obchodów 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją.

Nie zabraknie też akcentów muzycznych, ciekawostek dotyczących polsko-tureckiej wymiany handlowej i edukacyjnej oraz spotkań z przedstawicielami obu narodów.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

tj/asz