Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 26.03.2020

Łączenie przyjemnego z pożytecznym - Program 1 Polskiego Radia poleca audycje edukacyjne

Program 1 Polskiego Radia na czas kwarantanny specjalnie dla swoich słuchaczy przygotował wiele ciekawych audycji o tematyce edukacyjnej. Będziemy mówić m.in. o dziedzictwie starożytnych Greków, wirtualnych wystawach i tematach z zakresu medycyny. #Zostańwdomu z radiową Jedynką!

Marmury lorda Elgina

W piątkowej "Eurece" (27.03) będzie mowa o odzyskaniu greckiego dziedzictwa tzw. marmurów lorda Elgina. Od lat Grecy upominają się o ich zwrot. Są to fragmenty Partenonu- czyli świątyni Ateny z ateńskiego Akropolu, które zostały wywiezione z Grecji na początku XIX w przez ówczesnego angielskiego ambasadora w Konstantynopolu - Thomasa Bruce’a, 7. lorda Elgin.

Gościem audycji będzie prof. Zbigniew Kobyliński z Instytutu Archeologii UKSW w Warszawie, specjalista od ochrony dziedzictwa kulturowego. 

#zostanwdomuzkulturą

"Spacer z kulturą" umili słuchaczom Programu 1 Polskiego Radia niedzielne popołudnie. Pro. Rafał Wiśniewski, Joanna Bancerowska opowiedzą o propozycjach na stronie internetowej Narodowego Centrum Kultury, m.in. "Katyń i Smoleńsk" - wirtualnej wystawie i przygotowanych webinariach. Podczas audycji zapowiemy konkurs z nagrodami (na przekład staropolskiego wiersza na współczesną polszczyznę). Między innymi opowiemy również o projekcie "ETNOPolska" przeznaczonym dla organizatorów i twórców kultury w małych ojczyznach. 


Do słuchania audycji "Spacer z kulturą" w niedzielę (29.03) zapraszają Agnieszka Kunikowska i Michał Montowski. 

Wieczór odkrywców o tomografii optycznej

W poniedziałek (30.03) gościem programu będzie młody polski badacz - dr inż. Wojciech Krauze z Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej, który zajmuje się tomografią optyczną i opracował metodę podglądania żywych komórek w trzech wymiarach za pomocą promieniowania laserowego. Metoda ta daje możliwość obrazowania przede wszystkim struktur biologicznych i ma zastosowanie w diagnostyce medycznej.

Na czym polega metoda polskiego uczonego, jakie szczegóły komórki ludzkiej można dzięki niej zobaczyć, o jej zaletach i do czego może być zastosowana - o tym w rozmowie z jej autorem w poniedziałkowym Wieczorze Odkrywców - 30 marca. Zaprasza Krzysztof Michalski. 

Dla miłośników historii

Razem z Dorotą Truszczak oraz prof. Andrzejem Nowakiem w audycji "Historia żywa" przeniesiemy się do lat 1975 - 1976. Czy to był początek końca dekady Gierka? 

W audycji o Polsce w latach 1975 -76, czasie  powstania Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej, sukcesów naszych sportowców na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu. Także dużej aktywności dyplomatycznej Polski , podpisaniu  Aktu końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, spotkania Edwarda Gierka z Kanclerzem  RFN  Helmutem Schmidtem, wizyty prezydenta USA  Geralda Forda w naszym kraju.

Początek audycji w poniedziałek - 30 marca po godz. 21.05. 

Zapraszamy do słuchania.

ans