Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marlena Borawska 04.11.2010

Kobieta w islamie

Dyskusja wokół społecznej, religijnej i kulturowej roli kobiety określonej koranicznym prawem szariatu.
Kobieta w islamie(fot. wikipedia)

Od kilku dni media przywołują historię Iranki Asztiani, która może stracić życie za cudzołóstwo. Na razie wstrzymano wykonanie wyroku, ale sytuacja ta z całą ostrością pokazuje sytuację kobiet w islamie.

- Jeżeli ktoś jest przedstawicielem danej kultury, z wyraźnie określonym prawem, to wie, jakie konsekwencje mogą go spotkać za taki, czy inny czyn – ocenia wyrok dr Izabela Kończak z Katedry Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki Uniwersytetu Łódzkiego.

Dr Katarzyna Górak-Sosnowska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i Katedry Arabistyki i Islamistyki Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że doniesienia o skazywaniu na śmierć homoseksualistów czy kamieniowaniu kobiet i innych przejawów dyskryminacji, ma w dłuższej mierze uzasadnienie polityczne.

- Raczej w tych kategoriach, a nie religijnych, należy rozumieć wstrzymanie przez władze wykonania tego wyroku. O Iranie dużo się obecnie mówi, gdyż jest on pod międzynarodową lupą – uważa dr Katarzyna Górak-Sosnowska.

W rozmowie z Katarzyną Jankowską powiedziała ona, że doniesienia dotyczące irańskich kobiet ograniczają się przede wszystkim do ich prześladowań, w internecie zaś możemy znaleźć wiele zdjęć pięknych Iranek, co oznacza, że kwestia kobiet w islamie nie jest tak jednoznaczna, jak się może wydawać. Jej zdaniem jest to jeden z dowodów na to, jak mało wiemy zarówno o tym państwie, jak i o tej kulturze.

Dodała także, że w prawie muzułmańskim mężczyzna utrzymuje rodzinę, kobieta może w ogóle nie pracować.

Potwierdziła to dr Kończak, która przytoczyła dane świadczące, że muzułmanki już od VII wieku otrzymały prawo dziedziczenia połowy majątku, podczas gdy Europejki były tego pozbawione do XVIII wieku. Czymś naturalnym jest też zawieranie w tej kulturze intercyzy, dlatego mężczyzna w przypadku chęci uzyskania rozwodu, może stracić dużą część swojego majątku.

- Muzułmanie uważają, że kobiety są bardziej emocjonalne i dlatego potrzebują wszystko bardziej przemyśleć, mężczyźni są zaś racjonalniejsi. Dlatego też utrzymana jest zasada, w której głosy dwóch kobiet równa się w sądzie głosowi jednego mężczyzny – podkreślała dr Kończak w audycji "Człowiek i nauka".

(pp)

Aby posłuchać całej rozmowy kliknij "Kobieta w islami" w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.