Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Aneta Hołówek 20.01.2011

Dla Einsteina też byli wzorem

Chcieli iść naprzód w parze z wielką nauką świata, pragnęli uczyć się i dzielić swoją wiedzą. To było motto założycieli Polskiego Towarzystwa Fizycznego.
Dla Einsteina też byli wzoremGlow Images/East News

Wśród założycieli Towarzystwa byli wybitni uczeni m.in. Stanisław Kalinowski, Czesław Białobrzeski, Marian Grotowski, Stefan Pieńkowski i Mieczysław Pożaryski, którzy dostrzegli rolę fizyki w rozwoju cywilizacyjnym rodzącej się Polski.

Bohaterów tamtych wydarzeń i początki działalności Towarzystwa, którego członkiem honorowym była także Maria Skłodowska-Curie przypomina prof.Andrzej Kajetan Wróblewski, znany fizyk i popularyzator historii nauki z Uniwersytetu Warszawskiego.

Według gościa "Naukowego wieczoru z Jedynką” oraz prowadzącej audycję, Doroty Truszczak, założycielem Towarzystwa byłby na pewno wielki polski naukowiec Marian Smoluchowski, ale niestety zmarł trzy lata przed założeniem Towarzystwa.

Nie sposób jednak pominąć zasług tego naukowca dla rozwoju polskiej nauki i jego wpływu na pozostałych wielkich uczonych.

- W latach dwudziestych Smoluchowski dostałby Nobla – uważa prof. Wróblewski.

To właśnie teoria Mariana Smoluchowskiego dotycząca tak zwanych ruchów Browna, wyjaśniająca dlaczego małe cząsteczki pływają i poruszają się na powierzchni cieczy, zasługiwała na tę wielką nagrodę. Warto przypomnieć, że swoją teorię Smoluchowski opracował niezależnie od drugiego naukowca, Alberta Einsteina, który równolegle pracował nad tym samym zagadnieniem.

Einstein Nobla dostał, a Smoluchowski pośmiertnie tego wyróżnienia nie mógł już otrzymać.

Jak ważną postacią był Marian Smoluchowski dla polskiego świata naukowego może też świadczyć fakt, że Polskie Towarzystwo Fizyczne (PTF) przyznaje nagrodę jego imienia. Medal im. Mariana Smoluchowskiego to odznaczenie naukowe, nadawane od r. 1965 przez PTF za wybitne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju fizyki.

W "Wieczorze naukowym” dowiadujemy się również jak wielkie zainteresowaniem cieszył się już sam pomysł powstania Towarzystwa. Na wieść o jego założeniu, wielcy polscy naukowcy rzucali posady na całym świecie i tak jak Mieczysław Wolfke, prekursor telewizji, zaczynali pracować w Polsce i wspierać Towarzystwo.

11 kwietnia 1920 roku zebrali się w Politechnice Warszawskiej Założyciele z Krakowa, Lwowa, Poznania, Warszawy i Wilna, ażeby - jak mówił w wystąpieniu jeden z najwybitniejszych fizyków polskich prof. Władysław Natanson – (…) gorliwie i wiernie służyć Narodowi Naszemu (…), przyczyniać się do postępu i , da Bóg, do rozkwitu Narodu, (…) spełniać nasz obowiązek względem przyszłych jego pokoleń”.

(ah)

Aby wysłuchać audycji wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku "Einstein mógł się od nich uczyć" w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.