Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 24.08.2011

Pasażerowie mówią kolei dość i organizują strajk

Mogą strajkować kolejarze, to dlaczego nie mogą pasażerowie? Grupa niezadowolonych z usług PKP szykuje protesty.
Pasażerowie wczytują się w rozkład jazdy pociągówPasażerowie wczytują się w rozkład jazdy pociągówfot. PAP/Paweł Kula

Ludziom naprawdę trudno dogodzić. Pasażerowie kolei mają fanaberie i domagają się punktualności, godnych warunków w wagonach, wody, mydła i papierowych ręczników w toaletach, a także czystych dworców. Doprawdy, jacyś niedzisiejsi. Przecież od zakończenia II wojny światowej wiadomo, że w Polsce pasażer to dla kolei zło konieczne. A od kilku lat kolejarze już zupełnie nie przejmują się losem pasażerów.

Najpierw pasażerowie powołali grupę na portalu społecznościowym Facebook pod nazwą ogólnopolski Strajk Pasażerów Kolei. Wydarzenie już poparło ponad trzy tysiące internautów. Forma strajku nie jest jeszcze ustalona.

Adrian Furgalski, ekspert do spraw transportu, obawia się, że kolej nie potraktuje poważnie protestów i uzna je za happening. W rozmowie z Justyną Koć przyznaje, że pasażerowie mają całkowitą rację. – Najlepszym przejawem strajku jest stały spadek liczby podróżujących koleją – podkreśla ekspert.

Przedstawiciele kolejowych spółek nie chcą komentować pomysłu strajku i podchodzą do niego z niedowierzaniem. Zaś niespodziewanie pasażerowie zyskali sojuszników wśród kolejowych związkowców. – Kolej musi się zmienić – mówi Leszek Miętek, przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych.

Może więc warto rozważyć inną formę podróży? Bo pomimo remontów na polskich drogach w wiele miejsc można szybciej i w lepszych warunkach dojechać autobusem za porównywalną z biletem kolejowym cenę.

Horror na kolei

Od pierwszego września do 10 grudnia 2011 roku na większości tras w Polsce rozkłady jazdy pociągów będą się okresowo zmieniać z powodu remontów.

W pierwszym tygodniu września nastąpią całkowite przerwy w ruchu na linii Warszawa - Kraków i Warszawa - Gdańsk. W związku z objazdami podróż z Warszawy do Krakowa wydłuży się o ok. 1,5 godziny i wyniesie ok. 4,5 godziny.

W przypadku podróży PKP Intercity z Warszawy do Trójmiasta, pociągi w tych dniach będą jeździły drogą okrężną przez Toruń i Iławę. Pominą stację Działdowo i Ciechanów. Czas podróży do Gdyni będzie dochodził do 8 godzin i będzie o 1,5 godziny dłuższy niż obecnie.

(ag, sm)