Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Petar Petrovic 23.09.2011

Lekarze za mało wiedzą o Alzheimerze

Czy choroba ta musi oznaczać wykluczenie ze społeczeństwa? W Polsce cierpi na nią ćwierć miliarda ludzi.
Lekarze za mało wiedzą o Alzheimerzesxc

21 września to Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Według raportu Alzheimer's Disease International obecnie na świecie chorobami otępiennymi dotkniętych jest 35,6 mln osób.

W 2050 roku liczba ta ma się potroić i osiągnie przeszło 115 miliona ludzi. W Polsce na tę chorobę choruje przeszło 250 tysięcy osób.

W lutym 2009 roku Parlament Europejski przyjął deklarację o uczynieniu choroby Alzheimera priorytetem polityki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej oraz zlecił opracowanie narodowych planów alzheimerowskich, jak i Europejskiego Planu Działania.

Koncepcje takie są już wdrażane w trzynastu krajach europejskich (w Polsce nie), gdzie opracowano narodowe plany alzheimerowskie.

– Wiemy już na pewno, że przyczyną takich zmian jest zanik neuronów na skutek obecności w mózgu toksycznych białek. Te białka w różnych mechanizmach doprowadzają do obumierania neuronów akurat w tych obszarach, które odpowiadają za pamięć i nastrój – powiedziała prof. Maria Barcikowska, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Alzheimerowskiego, kierownik Kliniki Neurologii CSK w Warszawie.

Prof. Tadeusz Parnowski, członek rady naukowej Polskiego Towarzystwa Alzheimerowskiego, kierownik II Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, zauważył, że wszyscy lekarze mają problem z tą chorobą.

– Niewątpliwie lekarze pierwszego kontaktu nie uczą się wystarczająco dużo o chorobach zwyrodnieniowych mózgu, w tym o chorobie Alzheimera. Nie potrafią jej rozpoznać i zróżnicować. Nie mają też czasu na to, żeby często kontaktować się z rodzinami osób chorych i badać ich – podkreślał w audycji "Człowiek i świat". Jego zdaniem pierwsze objawy tej choroby mogą wyglądać jak starzenie się mózgu.

Audycję prowadził Artur Wolski.

(pp)