Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Luiza Łuniewska 18.10.2011

ManuFuture, czyli technologie dla przyszłości

Dzięki europejskim programom rozwoju najnowocześniejszych technologii firmy zyskują szansę na rynkowy sukces, a konsumenci - na lepszy produkt.
ManuFuture, czyli technologie dla przyszłościżr. east news

1/3 europejskiego PKB wytwarzana jest przez gospodarki, które postawiły na nowoczesne technologie. W tym sektorze zatrudniona jest co trzecia osoba pracująca w Europie. Konieczne więc stało się opracowanie strategii rozwoju ważnych dla UE sektorów gospodarki i przyszłościowych technologii. W tym celu powołano do życia Platformy Technologiczne. Są one wspólnym przedsięwzięciem Komisji Europejskiej, przemysłu, instytucji naukowych i finansowych oraz różnych grup decyzyjnych.

– Dzięki takim akredytowanym laboratoriom możemy też mieć pewnosć, że produkty dostępne na rynku są odpowiedniej jakości – mówi prof. Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej.

W obszarze wytwarzania najważniejszą rolę odgrywa Europejska Platforma Technologiczna o nazwie ManuFuture (Manufacturing of the Future). Stąd tak duże znaczenie będzie miała współpraca pomiędzy krajami Europy Zachodniej oraz krajami Europy Środkowej i Wschodniej (łącznie z krajami bałkańskimi, z regionu EECA, Turcją), a także w ramach samej Unii Europejskiej – pomiędzy "starymi" i "nowymi" państwami członkowskimi.

Prof. Edward Chlebus, dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej, daje przykład współpracy jego uczelni z firmą z banży oświetleniowej, która to zaowocowała sukcesem produktu na rynku nie tylko polskim, lecz także europejskim.

Za tydzień (24-25 X 2011 r.) na Politechnice Wrocławskiej odbędzie się konferencja ManuFuture, która ma odpowiedzieć na pytania: jak zapewnić efektywną współpracę na rynku globalnym, jak pobudzić synergię w obszarze innowacji i wysokich technologii między państwami Unii Europejskiej oraz krajami stowarzyszonymi, w jakim kierunku powinny zmierzać nauka i badania w wymiarze europejskim i regionalnym. Spotkanie zgromadzi około 600 reprezentantów ze świata gospodarki, nauki i polityki, przedstawicieli największych firm z wielu branż oraz przedstawicieli Komisji Europejskiej i reprezentantów agend rządowych. Wydarzeniem towarzyszącym ManuFuture 2011 będzie kampania "NMP dla szkół", w ramach której młodzież szkolna dowie się o celach oraz priorytetach badawczych i rozwojowych Unii Europejskiej.

Rozmawiał Artur Wolski.

(lu)