Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 07.02.2015

Obrazy, które porządkują nasze życie i pomagają w rozwoju

- Rysowanie to żadna infantylność, ale umiejętność posługiwania się językiem, który jest ponadnarodowy - uważa Anna Kędzierska, psycholog. Jak się okazuje rysowanie jest niezwykle korzystne dla naszego rozwoju.
Rysowanie to uczenie polisensoryczne, dzięki któremu zapamiętujemy więcej informacjiRysowanie to uczenie polisensoryczne, dzięki któremu zapamiętujemy więcej informacjiGlow Images/East News

"A w życiu", "Przeraziłaby mnie konieczność rysowania", "Oj ciężko" - tak o rysowaniu mówią dorośli. Szukanie w głowie symboli, trening szybkich decyzji, to jedne z zalet rysowania. Jak pokazują badania neurobiologów i psychologów notowanie obrazami poprawia koncentrację, a także umiejętność uczenia się i zapamiętywania nowych informacji. 
- Rysowanie czy wizualne notowanie jest czasochłonne, bo to tak jakbyśmy uczyli się nowego języka. Musimy się przełamać, natomiast z chwilą, kiedy uruchomimy kolory, myślenie wizualne, to głębiej przetwarzamy - mówi Klaudia Tolman, trenerka myślenia wizualnego. Jak dodaje, by to robić wcale nie potrzeba artystycznej edukacji czy talentu.
Trenerka poleca, by nawet abstrakcyjne rzeczy i terminy spróbować narysować jako rzeczy, które się nam z tym kojarzą. - Wszystko, co łączy się z przekładaniem świata na obraz, bo my myślimy obrazami, jest dla nas naturalne i ułatwia nam w partycypowaniu rzeczywistości, więc jest to dobre - dodaje Anna Kędzierska, psycholog.

***

Tytuł audycji: Problem z głowy

Prowadziła: Nina Karczmarewicz

Goście: Klaudia Tolman (trenerka myślenia wizualnego), Anna Kędzierska (psycholog, trenerka umiejętności psychospołecznych)

Data emisji: 6.02.2015

Godzina emisji: 21.14

(sm,tj)