Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 17.03.2015

Pożytki z mikromanipulacji

O układach kropelkowych i technikach mikroprzepływowych oraz ich zastosowaniach m.in. w badaniach nad bakteriami i nad białkami błonowymi mówią młodzi polscy naukowcy.
Pożytki z mikromanipulacjiGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Zastosowanie układów kropelkowych i technik międzyprzepływowych (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Czytaj także

W Instytucie Chemii Fizycznej PAN pracuje się od kilku lat nad wykorzystaniem tych technik do stworzenia zautomatyzowanych mikrolaboratoriów, w których można będzie prowadzić reakcje chemiczne wewnątrz mikrokropelek.

Już dzisiaj wykorzystuje się układy kropelkowe m.in. do poznawania procesów zachodzących w błonach membranowych, otaczających żyjące komórki. W błonach tych znajdują się specjalne białka, swego rodzaju kanały, które biorą udział w przekazywaniu sygnału do komórki, czy rozpoznawaniu patogenów. Poznanie tych białek jest bardzo ważne dla poszukiwania nowych leków. Układy mikrokropelkowe umożliwiają także prowadzenie badań nad farmakodynamiką leków, co jest wykorzystywane w badaniach oporności bakterii na antybiotyki.
Goście audycji opowiadają o badaniach i o możliwościach komercjalizacji technik mikroprzepływowych. Wyjaśniają również podstawowe zagadnienia m.in. co to są płyny złożone.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców
Prowadziła: Krzysztof Michalski
Goście: prof. Piotr Garstecki (kierownik Laboratorium Mikroprzepływów i Płynów Złożonych w IChF PAN), członkowie jego zespołu - doktoranci: Magdalena Czekalska i Artur Ruszczak
Data emisji: 17.03.2015
Godzina emisji: 21.37

ag