Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 18.08.2015

Od starego auta do nowych technologii. Polska rewolucja naukowa

- Przy zastosowaniu określonych substancji chemicznych jesteśmy w stanie oczyszczać odpady w taki sposób, że jednocześnie otrzymujemy z nich nanocząstki - mówi chemik dr Michał Wójcik.
Posłuchaj
  • Dr Michał Wójcik wyjaśnia, jak można odzyskiwać cenne nanomateriały z odpadów (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Czytaj także

Dr Michał Wójcik opowiada, że dotychczas polscy naukowcy mieli doświadczenia w pracy z nanocząstkami metali szlachetnych, m.in. złota, srebra. - Chemia platynowców jest w pewnym sensie zbliżona do chemii pozostałych metali szlachetnych. Platynowcami są platyna, pallad oraz rod i w naszym projekcie skupiamy się na tych trzech - opowiada badacz.

Do badań polskich specjalistów wykorzystywane są odpady katalizatorów samochodowych, czyli części odpowiedzialne na redukcję szkodliwych czynników zawartych w spalinach. - Cykl życia takiego katalizatora to od 40 do 80 tys. km, czyli statystyczny samochód powinien mieć wymieniany katalizator pięć do ośmiu razy. W Polsce do czystości spalin nie przywiązuje się jeszcze tak wielkiej wagi jak np. w Niemczech czy na Zachodzie - mówi dr Wójcik.

W audycji wyjaśnił on także, dlaczego katalizator to cenny odpad, w jakich dziedzinach mogą być wykorzystane owe zrecyklingowane metale oraz w jaki sposób polska technologia może zrewolucjonizować światowy rynek.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: dr Michał Wójcik (młody polski badacz, Laureat pierwszej nagrody programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej IMPULS)

Data emisji: 17.08.2015

Godzina emisji: 21.37

sm/pg