Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 21.09.2013

XVII Festiwal Nauki. Dysleksja - zaburzenie zwane dawniej ślepotą słów

- Mózg osób z dysleksją jest inaczej ukształtowany i w związku z tym inaczej też pracuje - mówiła w Jedynce dr Katarzyna Jednoróg. Podczas rozpoczętego w Warszawie XVII Festiwalu Nauki poprowadzi ona spotkanie poświęcone neurobiologii dysleksji.
XVII Festiwal Nauki. Dysleksja - zaburzenie zwane dawniej ślepotą słówGlow Images/East News

Sto lat temu naukowcy nazywali dysleksję ślepotą słów. Według dzisiejszej wiedzy jest to specyficzne zaburzenie czytania i pisania, które ma swoje podłoże neurobiologiczne. - Nie ma żadnej zewnętrznej przyczyny tego, że dziecko nie jest w stanie nauczyć się czytać i pisać, ponieważ jego narządy zmysłów pracują normalnie, inteligencja jest w normie i przeszło ono przez zwykły proces nauczania - tłumaczyła w "Wieczorze odkrywców" dr Katarzyna Jednoróg.

Dysleksja jest uwarunkowana genetycznie. Dziedziczność w rodzinie wynosi około 50 procent. - Do tej pory udało się zidentyfikować geny podatności na dysleksję, natomiast ciągle nie można wykluczyć czynnika środowiskowego. W tej chwili wiadomo, że geny te w rozwoju prenatalnym kodują migrację neuronalną - informowała przedstawicielka Zakładu Neurofizjologii Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN.

Różnice w budowie mózgu osób cierpiących na dysleksję widać podczas badania rezonansem magnetycznym. - W okolicach bruzdy Sylwiusza jest mniej istoty szarej, czyli kory mózgu. Kiedy bada się osoby na przykład przy czytaniu czy rymowaniu, te obszary wykazują mniejszą aktywność. Jest tam mnie utlenowanej krwi, która dociera do tych obszarów w momencie, gdy dana osoba wykonuje zadanie - opisywała dr Katarzyna Jednoróg w rozmowie z Krzysztofem Michalskim.

Festiwal Nauki, którego patronem medialnym  jest Polskie Radio, to jedna z największych w Europie imprez popularyzujących naukę, badania i eksperymenty. Wśród instytucji od początku związanych z tym wydarzeniem jest Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Spotkanie o neurobiologii dysleksji, które poprowadzi dr Katarzyna Jednoróg odbędzie się w środę 25 września.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy oraz kolejnych audycji poświęconych XVII Festiwalowi Nauki:

- poniedziałek 23 września o godz. 23.10 "Naukowy zawrót głowy";

- wtorek 24 września o godz. 21.30 "Wieczór odkrywców";

- środa 25 września o godz. 21.30 "Naukowy zawrót głowy";

- sobota 28 września o godz. 15.30 - zagadki naukowe WIST.

pg