Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 29.09.2021

"Jest o czym rozmawiać". Prof. Żukrowska o spotkaniu unijno-amerykańskim w Pittsburghu

W Pittsburghu w USA odbywa się inauguracyjne posiedzenie unijno-amerykańskiej Rady Handlu i Technologii. - To jest olbrzymia szansa dla obu stron, a zwłaszcza dla Europy, która jest w ograniczonym stopniu konkurencyjna w nowych technologiach - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia prof. Katarzyna Żukrowska ze Szkoły Głównej Handlowej. Jak na spotkanie zareagowali Francuzi po niedawnym zgrzycie w relacjach z Amerykanami?
Posłuchaj
  • Inauguracyjne posiedzenie unijno-amerykańskiej Rady Handlu i Technologii, polityka Litwy wobec migrantów, strzelanina w Miński, amerykańscy generałowie o Joe Bidenie i wojnie w Afganistanie (Jedynka/Więcej świata)
Czytaj także
Clement Beaune PAP 1200.jpg
"Poważny problem w relacjach z USA i Australią". Dr Bonikowska o sytuacji Francji
Posłuchaj
18:55 Jedynka/Więcej świata - 29.09.2021 Inauguracyjne posiedzenie unijno-amerykańskiej Rady Handlu i Technologii, polityka Litwy wobec migrantów, strzelanina w Miński, amerykańscy generałowie o Joe Bidenie i wojnie w Afganistanie (Jedynka/Więcej świata)

W Stanach Zjednoczonych są wiceszefowie Komisji Europejskiej: Valdis Dombrovskis i Margrethe Vestager, natomiast stronę amerykańską reprezentują: sekretarz stanu Antony Blinken, sekretarz handlu Gina Raimondo oraz przedstawiciel ds. handlu Katherine Tai. Dzisiejsze spotkanie jest kolejnym elementem odmrażania unijno-amerykańskich relacji handlowych po okresie urzędowania w Białym Domu Donalda Trumpa.

- Dzięki częstszym kontaktom między Komisją Europejską a Białym Domem, przewodnicząca Ursula von der Leyen i prezydent Joe Biden uruchomili unijno-amerykańskie partnerstwo na rzecz szczepień przeciwko koronawirusowi na świecie i budowę bezpieczeństwa zdrowotnego. Cieszy nas też, że Stany Zjednoczone i Francja wznawiają dobre relacje. Niedawna rozmowa telefoniczna przywódców obu krajów pokazała, że kanały komunikacji zostały przywrócone - stwierdził Eric Mamer, rzecznik Komisji Europejskiej.

Co na to Francja?

Jeszcze niedawno doszło do poważnego zgrzytu na linii Paryż-Waszyngton, po tym, jak Australia zerwała kontrakt na dostawę francuskich łodzi podwodnych. Mimo sygnału z Pittsburgha, że nie zaszkodziło to relacjom europejsko-amerykańskim, Francja nie była do końca zadowolona, że dochodzi do tego spotkania.

- Francja straciła olbrzymi kontrakt, ale dyplomacja i bezpośredni kontakt telefoniczny pomiędzy Joe Bidenem a Emmanuelem Macronem, doprowadziły do tego, że ten szczyt ma miejsce. Pittsburgh jest specyficznym miejscem dla tego rodzaju spotkań, ponieważ w tej chwili uznaje się to miasto za wschodzący ośrodek nowych technologii - komentuje prof. Katarzyna Żukrowska.

Czego mają dotyczyć rozmowy?

Jak w takim razie wyglądają perspektywy rozwoju współpracy handlowo-technologicznej między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi? - Wydaje mi się, że to jest olbrzymia szansa dla obu stron, a zwłaszcza dla Europy, która jest w ograniczonym stopniu konkurencyjna w nowych technologiach, natomiast Amerykanie są bardzo zaawansowani - ocenia prof. Katarzyna Żukrowska.

- Kontrakt, który Francuzi stracili, to nie jest jedyna rzecz, o której będzie się tutaj mówiło. Mamy przecież sytuację odziedziczoną po napięciach, które wprowadził do relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a większością krajów wysokorozwiniętych, Donald Trump. Mamy problemy związane z zastosowaniem ceł na stal i aluminium oraz retaliacjami, które wprowadziła Europa, czyli: tytoń, kukurydza, ryż, sok pomarańczowy czy dżin. Jest o czym rozmawiać i nie mówi się o nowej umowie czy nowych warunkach, tylko o olbrzymich szansach - zauważa.

Ekspert Jedynki wskazuje, że chodzi m.in. o wspólne badania rozwojowe, inwestycje oraz wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw.

Czy jeszcze istnieje możliwość powrotu do Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP)? - Myślę, że będzie można do tego wrócić, ale to wymaga eliminacji pewnych przeszkód i wspólnych nowych ustaleń. Taką dziedziną jest zielona technologia czy chociażby bezpieczeństwo technologii informacyjno-komunikacyjnych - przyznaje prof. Katarzyna Żukrowska.

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

- Litwa zapowiada, że spadek temperatury powietrza nie będzie miał wpływu na politykę związaną z ochroną litewsko-białoruskiej granicy. Od sierpnia straż graniczna Litwy stosuje taktykę zawracania migrantów. Korespondencja Kamila Zalewskiego.

- Białoruskie media komentują wtorkową strzelaninę w Mińsku, podczas której zginęli oficer KGB i zwolennik opozycji. Do zdarzenia doszło podczas próby wejścia przez funkcjonariuszy KGB do jednego z mieszkań w białoruskiej stolicy. Rozmowa z Bartoszem Tesławskim, redaktorem naczelnym portalu NaWschodzie.eu.

- "Strategiczna porażka Stanów Zjednoczonych". Tak o zakończeniu wojny w Afganistanie mówią wysocy rangą amerykańscy generałowie. Przesłuchiwani wczoraj przez senacką komisją ds. sił zbrojnych, przyznali, że doradzali prezydentowi Joe Bidenowi, by zostawił w Afganistanie jeszcze chociaż kilkanaście tysięcy żołnierzy. On jednak pozostał na te głosy głuchy. Materiał Magdaleny Skajewskiej.

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: prof. Katarzyna Żukrowska (Szkoła Główna Handlowa), Bartosz Tesławski (redaktor naczelny portalu NaWschodzie.eu)

Data emisji: 29.09.2021

Godzina emisji: 17.32

DS