Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Tomasz Horsztyński 17.10.2023

Lubelskie. Krzemienne przedmioty sprzed tysięcy lat odkryte na polu

Fragment siekiery oraz grot do oszczepu zostały odkryte przypadkowo przez rolnika podczas prac rolnych. Znaleziska liczą nawet kilka tysięcy lat. O odkryciu poinformował w mediach społecznościowych Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. 

Odkrycia cennych artefaktów dokonał rolnik z miejscowości Potok Górny (pow. biłgorajski) podczas oceny świeżo wykonanej orki pola. Znalezione przedmioty zostały przekazane archeologowi z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.

Siekiera sprzed 5 tysięcy lat

Fragment dużych rozmiarów czworościennej siekiery "wykonany został z krzemienia świeciechowskiego, posiada szaro-brązowawą barwę oraz różnej wielkości białawe kropki i plamki".

- Wszystkie powierzchnie siekiery posiadają jedynie niewielkie ślady gładzenia. Zachowana długość siekiery wynosi ok. 11 cm, jej największą grubość zmierzoną przy obuchu można ocenić na 4 cm, natomiast największa szerokość mierzona w miejscu złamania wynosi 6 cm - poinformował w mediach społecznościowych Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków Dariusz Kopciowski.

Dodał, że "obuch siekiery uformowany jest w czworokąt o wymiarach 3,4 cm x 3 cm, a jej profil jest klinowaty".

- Według prof. dr hab. Jerzego Libery, wybitnego specjalisty od epoki kamienia, przekazana siekierka jest wytworem ludności kultury ceramiki sznurowej – poinformowano w komunikacie.

Kultura ceramiki sznurowej datowana jest na trzecie tysiąclecie p.n.e., zatem znalezisko to ma obecnie około 5 tysięcy lat.

Krzemienny grot

Drugim przedmiotem odkrytym na polu w Potoku Górnym jest "w całości zachowany krzemienny grot do oszczepu lub włóczni z wyraźnie zaakcentowanym trzonkiem, który był umieszczany w długim drzewcu tej broni”. Całkowita długość grotu wynosi 12 cm, a największa szerokość ostrza sięga 4,5 cm. Przedmiot wykonany jest z krzemienia wołyńskiego.

- Analiza typologii tego typu narzędzi krzemiennych i technologii ich wyrobu pozwala stwierdzić, że jest to niewątpliwie narzędzie – broń, wykonana w pierwszej połowie drugiego tysiąclecia przed naszą erą - przekazał Dariusz Kopciowski i dodał, że zdaniem prof. dr hab. Jerzego Libery przedmiot należy łączyć z kulturą mierzanowicką. - A więc skromnie licząc, grot przeleżał w ziemi minimum 3,5 tysiąca lat.

***

Zdaniem Dariusza Kopciowskiego odkrycie kolejnych zabytków w tej okolicy świadczy o tym, że "teren ten nie był typową pustką osadniczą w pradziejach, jak dotychczas zakładali archeolodzy".

- Rozwijało się tu również osadnictwo, którego intensywność dopiero zaczynamy rozpoznawać - ocenił.

Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował, że teren odkrycia zabytkowych przedmiotów będzie poddany dalszym badaniom, a wydobyte przedmioty trafią do Muzeum w Biłgoraju.

Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków/Nauka w Polsce/Gabriela Bogaczyk/th