Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 17.04.2014

Adamczewscy gotują na Wielkanoc: to są Święta dla łasuchów!

- Raz w roku możemy sobie odrobinę pofolgować. To nie są Święta dietetyczne - mówiła w Jedynce Barbara Adamczewska. Wraz z mężem Piotrem zdradzili słuchaczom kilka świątecznych przepisów, a także sposób na bezstresowe przygotowanie wielkanocnych posiłków.
Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć pisanek, baby, mazurka i mięs na zimnoNa wielkanocnym stole nie może zabraknąć pisanek, baby, mazurka i mięs na zimno PAP/Stach Leszczyński
Posłuchaj
  • Barbara i Piotr Adamczewscy o kulinarnych przygotowaniach do Świąt Wielkanocnych (Cztery pory roku/Jedynka)
Czytaj także

Barbara i Piotr Adamczewscy , dziennikarskie małżeństwo, które z pasją razem gotuje i dzieli się swoimi przepisami, kulinarne przygotowania do Świąt Wielkanocnych rozpoczynają od zrobienia... planu. - Jesteśmy bardzo skrupulatni, planujemy więc co przygotujemy, by nie kupić za dużo. Przejmujemy się też marnotrawstwem jedzenia - wyjaśniła pani Barbara w "Czterech porach roku" .

Gdy już wiemy, co pojawi się na świątecznym stole, można rozpocząć przygotowania. Część z nich wymaga sporego wyprzedzenia, na przykład wędzenie szynek czy wysianie rzeżuchy, ale spora część przygotowań wypada na Wielki Tydzień. - Poniedziałek: wstępne tłuczenie rzeczy słodkich, wtorek: pieczenie drożdżowego ciasta lub mazurka, środa: formy papierowe na ciasta, czwartek: torty, piątek: pieczenie baby i sobota: mięsiwa, farbowanie jaj - odczytał rozpiskę Piotra Adamczewskiego Roman Czejarek.

Barbara
Barbara i Piotr Adamczewscy w Jedynce

W rodzinie Adamczewskich świętowanie rozpoczyna się w Wielką Sobotę od żurku z jajkiem i kawałkiem białej kiełbasy. - Później zaczynamy próbować szynkę, która zdążyła wystygnąć po zaparzeniu. I przygotowujemy do niej nasz rodzinny sos, który jest przysmakiem świątecznym, pasuje absolutnie do wszystkiego - poleca Barbara Adamczewska.

Sos Adamczewskich przygotowujemy z tartego chrzanu, drobno posiekanych jaj na twardo i śmietany wymieszanej z jogurtem. Doprawiamy odrobiną cukru, cytryny i soli. Sos musi być bardzo gęsty.

Goście radiowej Jedynki podkreślają, że świąteczne posiłki przechodzą płynnie jeden w drugi, ale nie znaczy to, że należy się objadać. - Jak człowiek zje dużo, nie czuje przyjemności. Dlatego jemy po troszeczku, a między posiłkami wychodzimy na spacer do lasu, co jest przyjemnością i dla ducha, i dla ciała - opowiada autorka oszałamiających mazurków, jak określił żonę pan Piotr.

Zanim jednak zasiądziemy przy pełnym stole, krytyk kulinarny poleca potrawę na Wielki Piątek, której przepis otrzymał od Tessy Capponi-Borawskiej i przyniósł specjalnie dla słuchaczy radiowej Jedynki:

Risotto z gorgonzolą i gruszką:

Składniki: ryż do risotto, 2 niedojrzałe gruszki, 1-2 szalotki, kieliszek białego wina, 1 szklanka intensywnego bulionu, 20 dag sera gorgonzola, świeżo mielony pieprz, masło i oliwa.

Przygotowanie: jedną gruszkę obieramy i kroimy w cienkie plasterki, z drugiej usuwamy tylko gniazdo nasienne i kroimy w grubą kostkę. Gruszkę ze skórą podsmażamy na odrobinie masła aż zbrązowieje i odkładamy. Owoc obrany i skrojony w paski podsmażamy z pokrojoną cienko szalotką, dodajemy ryż zeszklony na odrobinie oliwy, wlewamy wino i zaczynamy pomału dolewać bulion. Gdy risotto jest prawie gotowe dodajemy gruszkę ze skórą, a na koniec pokruszony lub pokrojony ser. Ostatnie zamieszanie i potrawa gotowa!

Dlaczego mazurki należy kroić w kawałki grubości palca? Jak przygotować kulebiaki z kapustą? Którego dnia Świąt Wielkanocnych dotyczy tradycja zimnych potraw? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

(asz/tj)