Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 22.01.2015

Jedzenie kompulsywne. Pokarm uzależnia jak alkohol

Jedzenie jest przyjemne, radość sprawia nam jego spożywanie, niektórym także przygotowanie. Jedzenie może być jednak także niebezpieczne.
Kompulsywne jedzenie to zaburzenie odżywiania polegające na spożywaniu dużych ilości pokarmu w niekontrolowany sposóbKompulsywne jedzenie to zaburzenie odżywiania polegające na spożywaniu dużych ilości pokarmu w niekontrolowany sposóbGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Jedzenie kompulsywne. Pokarm uzależnia jak alkohol (Cztery pory roku/Jedynka)
Czytaj także

Dostarczenie mózgowi węglowodanów lub tłuszczów wywołuje rzut dopaminy, jest to działanie na układ przyjemności podobne do działania alkoholu i narkotyków.

U osób, które przeżywają życiowe trudności, bolesne emocje, których psychika jest osłabiona, jedzenie może stać się głównym sposobem doświadczania przyjemności, redukowania stresu. - Napady głodu polegają na spożywaniu dużej ilości pokarmu w sposób niekontrolowany. Z reguły nawet, gdy nie odczuwamy fizycznego głodu - wyjaśnia psychiatra dr Sławomir Wolniak.

Odpowiedzią na pytanie o uzależnienie od jedzenia może być, zdaniem terapeuty Łukasza Sztajerowskiego, poczucie bezpieczeństwa - historycznie wiąże się ono z pokarmem, w wielu rodzinach jedzenie jest sposobem na łagodzenie konfliktów lub wokół niego organizuje się czas. - Z takim przekonaniem możemy wejść w życie, powielać je i zamknąć się na inne sposoby radzenia sobie z własnymi emocjami - podkreśla.

O sposobach walki z uzależnieniem oraz jego związkach napadów głodu z samotnością i depresją eksperci mówili w jedynce.

****

Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Karolina Rożej
Goście: dr Sławomir Wolniak - psychiatra, ordynator kliniki Wolmed, Łukasz Sztajerowski - terapeuta uzależnień
Data emisji: 22.01.2015
Godzina emisji: 9.00 - 12.00

(asz, ac)