Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 22.05.2018

Dla chorych dzieci szkoła poza szkołą

Czasem życie bywa smutne, czasem w życiu dziecka pojawiają się takie chwile, że jest chore. Nie może wtedy chodzić do szkoły. I wtedy z pomocą przychodzi tzw. edukacja pozaszkolna w sanatoriach, szpitalach, a często w domu.

Może się wydawać, że nauka pozaszkolna musi być smutna. Zaprzecza temu Beata Łukomska ucząca dzieci ułomne. - Żadnej szkoły szpitalnej nie można tak scharakteryzować. Wystarczy wejść na strony internetowe czy facebookowe, gdzie można zobaczyć, jak bardzo aktywnie żyją dzieci, choć są chore, jak wiele radości im te szkoły sprawiają - mówi pedagog.

Zwraca uwagę, że dzieci mogą korzystać z nauki na każdym poziomie. Wychowawcy starają się również uatrakcyjnić im naukę, żeby miały jak najmniej traumatycznych doznań.  

W Polsce jest 80 szkół, które przygotowują nauczycieli do pracy w szkołach przyszpitalnych. Natomiast naukę w domu realizuje szkoła macierzysta dziecka.

W dniach 14-18 maja w Poznaniu odbył się XI Międzynarodowy Kongres Stowarzyszenia Pedagogów Szkolnych HOPE. Polska była po raz pierwszy gospodarzem obrad.

Jak wygląda nauka w szkole przyszpitalnej czy sanatoryjnej? Jakie wnioski wynikły z kongresu HOPE? Czym rożni się nauka w szpitalach i w sanatoriach? Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Beata Łukomska (dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych Nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych w Poznaniu)

Data emisji: 22.05.2018

Godzina emisji: 9.22

ag/abi