Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marlena Borawska 25.04.2012

Majowy król szparag nie jest zły

Fanem szparagów był sam Adam Mickiewicz, który wspomniał nawet o nich w "Panu Tadeuszu". Pisał: "po chłodniku szły raki, kurczęta, szparagi”.
SzparagiSzparagiFlickr

- Szparagi to królewskie warzywo pod wieloma względami – przyznaje Agnieszka Kręglicka, restauratorka. – Dostępne są jedynie w maju. Nie nauczyliśmy się ich importować z daleka, więc pozostaje nam czekać na nie do wiosny – tłumaczy.

Wielu śmie twierdzić, że szparagi to ot taka bylina, która sama sobie rośnie. Otóż nie. - To wieloletnia roślina, ale wcale nie taka sobie, bo jest trudna w uprawie – podkreśla Kręglicka. Szparagi rzadko zdarza się uprawiać w ogródkach działkowych. - Ci, którzy je uprawiają to są specjaliści wysokiej klasy – zauważa. Jednak nie tylko ich uprawa, ale także ich zbór nie należą do najłatwiejszych zadań. W Niemczech polskich zbieraczy tych warzyw nazwa się „chirurgami szparagów”. – Szparagi przykryte są w kopcach ziemi i trzeba je sprytnie wyjmować, żeby ich nie ułamać, a przede wszystkim nie ułamać główki, która jest najdelikatniejsza, najsłodsza, najcenniejsza – wyjaśnia ekspert.

W Polsce istnieją trzy rodzaje szparagów jadalnych: białe i zielone. - W smaku są zbliżone, ale przygotowuje się inaczej. Jedne i drugie i obieramy. Łupinek nie wyrzucamy. Najpierw je płuczemy, potem gotujemy wodę z łupinami, nadajemy im smak i dopiero w takiej dosmakowanej wodzie gotujemy właściwe szparagi i one wtedy nic nie tracą, wręcz się wzmacniają w smaku – tłumaczy Agnieszka Kręglicka. Dodaje, że woda jest bardzo zdrowa na nerki i zdrowo jest ją wypić.

Jeśli chodzi o przyrządzanie szparagów to sposobów jest kilka. - Bardzo pyszne są szparagi po polsku. To klasyczna bułka podsmażona na masełku, zrumieniona, płynna. Dodajemy do niej koperek i trochę jajek posiekanych na twardo – opowiada gość Jedynki. Do szparagów idealnie pasują wszystkie kremowe sosy. - Beszamel albo sos holenderski, czyli żółtka ucierane na parze z odrobiną cytryny, czyli kremowy, gesty, tłuściutki sos maślany idealnie robi szparagom – radzi Kręglicka. Można też rozpuścić masło na patelni, ugotować szparagi i moczyć w tym rozpuszczonym maśle.

Rozmawiał Wiesław Molak.

(mb)