Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 31.10.2013

Czarna, zielona, sypana, w torebkach? Wszystko o herbacie

Najbardziej szlachetną jest herbata biała. Nazywana jest też eliksirem młodości. Ma największą ilość antyoksydantów, które wpływają na stan skóry. Równie zdrowa jest herbata zielona. Najmniej właściwości ma herbata czarna.
Do herbaty z imbirem można  dodać trochę miodu, który działa bakteriobójczoDo herbaty z imbirem można dodać trochę miodu, który działa bakteriobójczo Glow Images/East News

Limit herbaty dla dorosłego człowieka wynosi 4-5 szklanek dziennie. Dietetyk Justyna Marszałkowska poleca sypaną, liściastą herbatę. Jest najlepsza i ma najwięcej właściwości zdrowotnych. Odradza natomiast herbaty granulowane. - To już nie jest herbata tylko napój, który ma kalorie i cukier - powiedziała Marszałkowska w audycji "Cztery pory roku".

Herbatą nie jest też yerba mate. To ostrokrzew paragwajski bogaty w minerały i witaminy. Ma działanie pobudzające. Można go popijać przez cały dzień zalewając te same fusy gorącą wodą. - Jak najbardziej polecam. Trzeba jednak uważać, bo sprzedawane są też mieszanki z cukrem - zwróciła uwagę Marszałkowska.

Zwykłą herbatę najlepiej pić gorzką. Możemy dodać do niej miód, ale trzeba odczekać aż herbata przestygnie. - Zdrowotne właściwości miodu giną przy temperaturze powyższej 60 stopni Celsjusza - wyjaśniła dietetyczka. Z kolei zielonej herbaty nie zalewamy wrzątkiem. - Woda powinna mieć ok. 80 stopni Celsjusza. Napar jest wtedy najbardziej wartościowy - dodała Marszałkowska.

Zobacz też serwis na moje.polskieradio.pl: Z Jedynką zdrowiej

Warto wiedzieć, że krótko parzony napar pobudza. Jeśli parzymy herbatę przez 2-3 minuty lud dłużej, to nas uspokaja. Natomiast bardzo długo parzona i bardzo mocna herbata działa niekorzystnie na żołądek, pobudza wydzielanie kwasów.

Modna ostatnio jest herbata z bąbelkami. Justyna Marszałkowska wyjaśnia, że jest to napój na bazie herbaty z dodatkami np. syropu owocowego, mleko, bitej śmietany lub kuleczek tapioki (zboża bogatego w skrobię). - Herbaty jest w nim niewielki ułamek. Mamy za to mnóstwo dodatków, które podwyższają kalorie. Jeden kubek może mieć ich nawet 600. To wartość porządnego, dwudaniowego obiadu - wyjaśniła dietetyk.

Wszystko o herbacie. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Romana Czejarka z Justyną Marszałkowską.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00.

tj