Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 16.11.2017

Kongres 590. Konstytucja Biznesu da impuls do rozwoju przedsiębiorczości w Polsce?

Dzięki przyjęciu Konstytucji Biznesu impuls przedsiębiorczości w Polsce będzie jeszcze większy, mówiła na Kongresie 590, w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Andżelika Możdżanowska, wiceminister rozwoju oraz pełnomocnik rządu ds. małych i średnich przedsiębiorstw.

Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce to prawie 2 mln podmiotów, czyli ponad 90 proc. wszystkich przedsiębiorstw w Polsce. To także ponad 50 proc. naszego PKB, a więc stanowią jeden z motorów polskiej gospodarki.

Motor ten może jeszcze nabrać mocy, dzięki przyjętej we wtorek przez rząd Konstytucji Biznesu, czyli zapowiedzianemu przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego przed rokiem na Kongresie 590 pakietowi pięciu ustaw, które mają ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce.

Najważniejszym z projektów, które wchodzą w skład pakietu ustaw zwanego Konstytucją Biznesu, jest Prawo przedsiębiorcy, mówiła wiceminister Andżelika Możdżanowska.

Andżelika Możdżanowska Prawo przedsiębiorców będzie nowym, turbodoładowanym bolidem, który zastąpi wysłużony, wielokrotnie naprawiany, kilkunastoletni już samochód.

- Prawo przedsiębiorców będzie nowym, turbodoładowanym bolidem, który zastąpi wysłużony, wielokrotnie naprawiany, kilkunastoletni już samochód, czyli Ustawę o swobodzie gospodarczej z 2004 roku, nowelizowaną 90 razy – zaznaczała ekspertka. – To bardzo ważne, aby ta Konstytucja Biznesu była fundamentem, na którym rząd oprze wszystkie swoje przedsiębiorcze projekty – dodała.

Skomplikowane prawo doskwiera polskim firmom

Skomplikowany system prawno-administracyjny jest jedną z największych bolączek małych i średnich firm w Polsce, mówiła rozmówczyni Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

- To prawo jest zawiłe, nie jest przejrzyste, zbyt często było zmieniane. To, co gwarantujemy w Konstytucji Biznesu, w Pakiecie 100 zmian dla firm, w tych działaniach podejmowanych od dwóch lat, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom polskiego biznesu, żeby ułatwić funkcjonowanie firm – podkreślała Andżelika Możdżanowska.

Trzy zasady, które ułatwią życie polskich przedsiębiorcom

Najważniejsze są trzy zasady, które wprowadza Konstytucja Biznesu: „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”, zasadę domniemania uczciwości przedsiębiorcy i rozstrzyganie wątpliwości na korzyść przedsiębiorcy, mówiła wiceminister.

Pas startowy dla nowych firm

Konstytucja Biznesu przewiduje również rozwiązania dla osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki w biznesie, dodawała rozmówczyni Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

- Jest to pas startowy dla nowych firm, czyli dwa rozwiązania: ulga na start i działalność nierejestrowa. Początkujący przedsiębiorca przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności będzie zwolniony z obowiązkowych składek na ubezpieczenie społeczne. Jeśli będzie chciał je opłacać, to będzie mógł to robić. To rozwiązanie oznacza, że 8 mld zł zostanie w kieszeniach podatników. Drugie rozwiązanie polega na tym, że nie trzeba będzie rejestrować drobnej działalności osób fizycznych, z których przychody nie przekraczają miesięcznie 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, w 2018 roku będzie to 1050 zł. To są te elementy, które mają rozpędzić polską gospodarkę – podkreślała Andżelika Możdżanowska.

Ustawa ma wejść w życie 1 marca 2018 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących „ulgi na start”, które zaczną obowiązywać 31 marca 2018 r.

Patronem Kongresu 590 jest Polskie Radio.

Błażej Prośniewski, Anna Wiśniewska