Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Jarosław Krawędkowski 31.01.2022

Branża gier komputerowych i na smartfony. "Złoty cielec" czasów koronawirusa

Sektor gier - komputerowych jak i mobilnych - jest największym wygranym w czasach koronawirusa. Jak informuje firma Drake Star Partners, branża pędzi do nowego rekordu wynoszącego 150 miliardów dolarów w transakcjach, finansowaniu i IPO (debiutów giełdowych) w tym roku.

Jak informuje Reuters, w ciągu zaledwie kilku pierwszych tygodni 2022 r. Microsoft Corp zaoferował prawie 70 miliardów dolarów za Activision Blizzard, a Take-Two Interactive zaoferował 11 miliardów dolarów na Zyngę.

Efektem spektakularnego posunięcia Microsoftu, działającego w tym wypadku pod marką Xbox, jest ogłoszenie transakcji przejęcia Activision Blizzard. To producent gier, który zasłynął wprowadzeniem na rynek absolutnie hitowych pozycji, zrzeszających miliony graczy z całego świata.

Zynga to producent gier przeglądarkowych i mobilnych. W swoim portfolio ma takie popularne tytuły jak seria Farmville czy Zynga Poker. W 2020 roku codziennie w gry Zyngi grało ponad 30 mln osób, a miesięcznie liczba graczy przekraczała 130 mln.

Take-Two Interactive to gigant branży gier. Do spółki należą m.in. Rockstar Games (odpowiedzialne za takie gry jak Grand Theft Auto, Red Dead Redemption), Ghost Story Games wcześniej znane jako Irrational Games (seria Bioschock), czy 2K (gry z serii NBA 2K).

Rynkowy gigant

Transakcja oznacza, że wydawniczy gigant z Nowego Jorku przejmie spory kawałek rynku gier mobilnych i zostanie jednym z największych wydawców na świecie.

Tylko te dwie transakcje pomogły w osiągnięciu rekordowego wyniku z ubiegłego roku, gdy 1159 transakcji w branży osiągnęło wartość 85 mld dolarów, prawie trzykrotnie więcej niż w 2020 r.

Jak pisze Reuters, branża konsoliduje się również w pogoni za nowymi strumieniami przychodów, zacierając granice między firmami zajmującymi się grami komputerowymi i mobilnymi.

- Jesteśmy teraz w trakcie dużej liczby transakcji, a stan nadal jest bardzo gorący – powiedział Reutersowi Michael Metzger z Drake Star.

- Oczekuje się, że niektóre firmy, które do tej pory nie dokonały żadnych wielkich przedsięwzięć - w tym Amazon i Netflix - dokonają nowych zakładów, powiedział Metzger.

W Azji na ich celowniku znajdują się: Tencent, Byte Dance, Netease, południowokoreański Krafton i japoński Sony.

"Metaverse", długa lista leksykonu gier, weszło teraz do technologicznego nurtu po tym, jak Facebook zmienił nazwę na Meta Platforms, w ukłonie ku strefie online, w której ludzie mogą łączyć się przez rozszerzoną lub wirtualną rzeczywistość.

Reuter, thestar.com,  jk