Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Michał Czyżewski 28.03.2017

Karol Estreicher i poszukiwacze ołtarza Wita Stwosza

– Po długiej wojennej tułaczce Estreicher trafił do Anglii, gdzie założył biuro rewindykacji zabytków, wiedząc już, jak ogromne rozmiary ma nazistowska grabież – mówiła dziennikarka Marta Grzywacz, autorka książki o Karolu Estreicherze.
Fragment okładki książki Obrońca skarbówFragment okładki książki "Obrońca skarbów"materiały wydawnictwa PWN

obrońca skarbów.jpg

– To był niesamowicie przenikliwy umysł. Podczas lektury jego dzienników zaskoczyło mnie, jak czujnie patrzył na rzeczywistość i jak dobrze oceniał przyszłość. To Estreicher nalegał na to, by ołtarz Wita Stwosza, najcenniejszy zabytek Krakowa, jeśli nie w ogóle Polski, ukryć, przede wszystkim przed bombardowaniem. Wtedy chyba jeszcze nie przyszło mu do głowy, że ołtarz może być również skradziony – powiedziała Marta Grzywacz.

W publikacji pt. "Obrońca skarbów. Karol Estreicher - w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki" dziennikarka opowiada m.in. o nieudanej próbie ratowania słynnego dzieła Stwosza w 1939 r. oraz późniejszej misji Estreichera, który odzyskał i przywiózł ołtarz (oraz wiele innych zabytków) z Berlina do Krakowa.

W Dwójce Marta Grzywacz opowiadała o tym, jak frustracja Hitlera jako niespełnionego malarza doprowadziła do rabowania dzieł sztuki, gdzie miały trafić cenne przedmioty (wyśledzone wcześniej przez grupę złodziei z wyższym wykształceniem), a także o tym, jak w demontażu ołtarza pomogło Polakom pewne narzędzie, które 500 lat wcześniej na strychu kościoła Mariackiego pozostawił sam Wit Stwosz...

***

Rozmawiał: Adam Suprynowicz

Goście: Marta Grzywacz (autorka książki "Obrońca skarbów. Karol Estreicher - w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki")

Data emisji: 28.03.2017

Godzina emisji: 16.35

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

mc/jp