Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Jakub Szczypa 23.08.2017

Glutaminian sodu - to on odpowiada za piąty smak

To substancja, bez smaku i zapachu, a jednak wzmacnia aromat spożywanych przez nas potraw. - Jest to związek chemiczny produkowany w laboratorium, na opakowaniach oznaczany jako E 621 - tłumaczy w Czwórce Izabela Przybysz, dietetyczka z Instytutu SanVita w Warszawie.
Posłuchaj
  • Czym jest glutaminian sodu i czy na pewno powinniśmy go unikać w naszej diecie? (Stacja Nauka/Czwórka)
Czytaj także
Sprawdź też:
brzuch ręce serce dieta 1200x660.jpg
Makrobiotyka - wyjątkowa dieta i styl życia

- Producenci żywności w składzie często wymieniają glutaminian sodu jako ekstrakt drożdżowy, ekstrakt mięsa rybiego lub produkt hydrolizy białek - ostrzega Izabela Przybysz. - Stosowany on jest w produktach wysokoprzetworzonych, które powstały w wyniku wysokiej obróbki termicznej. Nie są one polecane przez dietetyków - dodaje specjalistka.

Oprócz kostek rosołowych, zup w proszku i fast foodu, glutaminian sodu kojarzony jest też z kuchnią azjatycką. - Został wynaleziony przez Japończyków. To oni nazwali go piątym smakiem, czyli umami - wyjaśnia Izabela Przybysz. Czwórkowa ekspertka opisuje dokładnie proces wynalezienia glutaminianu oraz zdradza, na czym polega "syndrom kuchni chińskiej". Mówi też o tym, czy produkty spożywcze z dodatkiem E 621 są dla nas bezpieczne.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Kaja Zemła

Data emisji: 23.08.2017

Godzina emisji: 12.29

jsz/mz