Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Ula Kaczyńska 11.01.2018

Nowe kryteria dorosłości. Kompetencje, a nie stan posiadania

Statystyki pokazują, że osoby w wieku 18-29 lat coraz później wchodzą w dorosłość w ujęciu pięciu społecznych kryteriów dojrzałości. Kryteria określone mianiem "Big Five" obejmują wejście na rynek pracy, wyprowadzkę z domu rodzinnego, założenie własnego gospodarstwa domowego, wstąpienie w związek małżeński oraz posiadanie dziecka.
Posłuchaj
  • Dr Dorota Wiszejko-Wierzbicka o coraz późniejszym wchodzeniu w dorosłość (Strefa prywatna/Czwórka)
Czytaj także

Naukowcy z Uniwersytetu SWPS zbadali, dlaczego dzisiejsi młodzi ludzie osiągają te cele później niż ich rodzice czy dziadkowie. - W ogólnopolskiej ankiecie wzięło udział 3200 osób z całej Polski - mówi dr Dorota Wiszejko-Wierzbicka, psycholog i seksuolog z Uniwersytetu SWPS.

Jak podkreśla ekspertka, z badań wyłania się teza, że tradycyjne kryteria dorosłości nie pasują do dzisiejszych czasów. - Dorosłość kiedyś była definiowana w sposób bardziej kategoryczny, według wspomnianych wyżej pięciu kryteriów. Jeśli ktoś je spełnił, można go było włączyć do grona dorosłych. Dziś młodzi wchodzą w dorosłość trochę inaczej. Nie ma tak ostrej linii demarkacyjnej między dzieciństwem a dorosłością - wyjaśnia dr Dorota Wiszejko-Wierzbicka. - Młodzi w badaniu mówili, że dorosłość wiąże się dla nich z dojrzałością, umiejętnościami, kompetencjami. Czy potrafię utrzymać rodzinę? Czy umiem utrzymać bliską relację, być w bliskim kontakcie z dzieckiem? - podsumowuje.

Ile procent badanych chciałoby na zawsze pozostać dziećmi? Zaskakująco dużo, posłuchajcie nagrania!

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: dr Dorota Wiszejko-Wierzbicka (psycholog, seksuolog i terapeutka, adiunkta na Wydziale Nauk Społecznych i Humanistycznych Uniwerytetu SWPS)

Data emisji: 10.01.2018

Godzina emisji: 20.05

mg/kul