Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Ula Kaczyńska 16.10.2018

Street food - jedzenie z ulicy, które stało się "fancy"

Od klasycznego hamburgera, przez chaczapuri, kebab, falafel, aż po zupę pho i ramen - przepisy na street food z całego świata są już zebrane w jednym miejscu.
Posłuchaj
  • "Street food. Żarcie z ulicy" - nowa antologia kulinarnego trendu (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Czytaj także

Paweł Korzeniowski Geneza street foodu sięga niższych warstw społecznych. Dziś jest to moda, kiedyś konieczność 

Jak podkreśla gość Czwórki, książka "Street food. Żarcie z ulicy" jest kompendium wiedzy o jedzeniu ulicznym. - Mamy tu historię street foodu w pigułce oraz 50 przepisów z różnych stron świata - opowiada Paweł Korzeniowski.

Najczęściej w kulinarnej antologii wspominana jest Tajlandia. - Mówi się, że to największa kuchnia świata, tymczasem historia street foodu w tym kraju wcale nie jest tak długa, jak mogłoby się to wydawać. Wszystko zaczęło się mniej więcej w latach 60. XX wieku, wraz z migracją ludzi ze wsi do miast. Wtedy to pojawiły się pierwsze kuchnie na ulicy - dodaje dziennikarz.

Paweł Korzeniowski Tajlandia i Wietnam - tam znajdziemy definicję street foodu. Blacha, kartony, mały wok i buchające płomienie. Nic więcej nie trzeba

Dlaczego Brytyjczycy przez długi czas opierali się modzie na street food? Czym street food różni się od fast foodu? Gdzie w Stanach Zjednoczonych można zjeść najlepszy polski street food? Jak to się stało, że w PRL-u hot dogi przegrały z zapiekankami? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.   

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Paweł Korzeniowski ("Noizz.pl")

Data emisji: 16.10.2018

Godzina emisji: 8.27

kul/ac