Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 08.11.2018

Zachowania kontrproduktywne. Kiedy pracownik szkodzi firmie

- Określenie "kontrproduktywny" zapożyczone zostało z języka angielskiego. Opisuje szkodliwe zjawiska i zachowania, które możemy zaobserwować w miejscu pracy - tłumaczył dr Łukasz Baka autor książki "Zachowania kontrproduktywne w pracy".

Granice kontrproduktywności są płynne. Mówimy o nich wtedy, kiedy pracownik celowo działa na szkodę firmy dr Łukasz Baka

- Istnieje kilka typologii zachowań kontrproduktywnych. Jedną z nich jest ich podział na aktywne i pasywne zachowania kontrproduktywne. Aktywne to m.in. drobne kradzieże, niszczenie mienia, sabotowanie poleceń przełożonego, lub celowe nieprzestrzeganie dyscypliny. 

- Wyróżniamy także zachowania pasywne, które obejmują m.in. wycofanie organizacyjne, czy celowe obniżanie produktywności. Mogą to być również zbyt długie przerwy, czy cyberloafing - czyli poświęcanie zbyt dużej uwagi stronom w sieci, które nie są związane z obowiązkami zawodowymi - wyliczał. 

Kontrproduktywność to mechanizm obronny, reakcja na sytuacje stresowe w środowisku pracy dr Łukasz Baka

Jak rozpoznać osobę, która wykazuje zachowania kontrproduktywne? Jakie cechy i cel posiadają takie osoby? Czym jest tzw. mroczna triada? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

*** 

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr hab. Łukasz Baka (tegoroczny laureat Nagrody Teofrasta za najlepszą psychologiczną książkę naukową, psycholog, pedagog społeczny), w rozmowie tel. dr Dorota Krzemionka (red. naukowy magazynu "Charaktery", adiunkt w Instytucie Psychologii Stosowanej, Uniwersytet Jagielloński)

Data emisji: 7.11.2018

Godzina emisji: 20.08

ac/kd