Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Paulina Jakubowska 15.09.2019

17 września 1939. Gdy Rosjanie napadli na Polskę

Po 17 września 1939 roku mieszkańców terenów zajętych przez armię radziecką objął bezwzględny terror. Słowa Stalina "kto był Polakiem, ten zawsze będzie Polakiem" nie zwiastowały niczego dobrego. 
Posłuchaj
  • Dr Tomasz Łabuszewski opowiada o działaniach sowieckich na terenie Polski po 17 września 1939 roku (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Czytaj także

Przystąpiono do niszczenia wszelkich przejawów państwowości polskiej i likwidacji polskich elit. Od 1940 do 1941 roku aresztowano i wywieziono na wschód dziesiątki tysięcy Polaków. Workuta, Krasnojarsk, Czelabińsk, Magadan – to niektóre miejsca niewolniczej pracy i kaźni. Symbolem wszystkich sowieckich zbrodni stał się Katyń.

Zapraszamy do serwisu specjalnego Polskiego Radia - Katyń>>>

- Stalin rusyfikację i deportacje planował jeszcze przed II wojną światową - mówi dr Tomasz Łabuszewski, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN. - Polska w ZSRR była przedstawiana jako jeden z głównych wrogów Rosji sowieckiej.  Pamiętajmy o "operacji polskiej" z lat 1937-38 - wtedy zginęło ponad 100 tysięcy obywateli Rosji sowieckiej pochodzenia polskiego. Ich jedyna winą było to, że byli Polakami - podkreśla. 

Gość Ani Hardej zwraca uwagę na kompleks Polski, który doskwierał Stalinowi, a który wynikał z wojny 1920 roku, kiedy to Polska uniemożliwiła rozlanie się czerwonej rewolucji po Europie.

Deportacje, aresztowania, wynaradawianie, morderstwa. Katyń, Twer, Charków. Ofiary można liczyć w setkach tysięcy. Co działo się w Polsce po 17 września 1939 roku? Jak wyglądała sytuacja na Kresach Wschodnich? O tym m.in. w nagraniu rozmowy.  

Zapraszamy do serwisu specjalnego Polskiego Radia: Polacy na frontach II wojny światowej>>>

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: dr Tomasz Łabuszewski (naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN)

Data emisji: 14.09.2019

Godzina emisji: 14.10

pj