Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 02.08.2020

Shepherd's pie - domowy sposób na zapiekankę pasterską

W Czwórce odczarowywaliśmy kuchnie brytyjską i irlandzką. Jedną z kultowych potraw rodem z tamtego regionu jest shepherd's pie, czyli zapiekanka pasterska. To danie idealne na obiad, ale także na sycącą kolację.

shutterstock kanapka grill jedzenie cubano 1200.jpg
Sandwich cubano. Wyczaruj karaibski smak we własnej kuchni

Shepherd's pie znacznie różni się od tradycyjnego rozumienia określenia "zapiekanka" przez Polaków. - To jest pełne danie obiadowe, jak u nas "drugie", z tą różnicą, że wszystko mamy w jednym naczyniu - opowiadała Anna Zaj, pracująca na co dzień w jednej z irlandzkich restauracji. Jak opowiadała, pierwotnie shepherd's pie nazywane było "cottage pie" i stanowiło danie dla ludzi ubogich. - Przed laty ziemniaki były podstawą pożywienia w Irlandii, a mięso stanowiły resztki, które udało się zdobyć - mówiła gość Czwórki. - Do dziś w tym kraju podaje się ziemniaki na bardzo wiele sposobów: w mundurkach, tłuczone, pieczone, smażone, albo w formie frytek. 

Posłuchaj
13:57 2020_08_01-17-14-40_CZWÓRKA_NNŻ.mp3 O tym, jak samodzielnie przygotować shepherd's pie opowiada Anna Zaj (Nie na-żarty/Czwórka) 

    lahmacun pizza turecka shutterstock 1200.jpg
    Lahmacun - tak przyrządzisz wyśmienitą "pizzę" prosto z Turcji

    I jak podkreślała, shepherd's pie każdy z nas przygotować może w domu, samodzielnie. Do tego potrzebujemy przede wszystkim mięsa, najlepiej jagnięciny, a poza tym ziemniaków. - Jagnięcina to mięso bardzo soczyste, więc doskonale się sprawdzi - przekonywała Anna Zaj. - Oprócz ziemniaków powinniśmy mieć cebulę, marchewkę i groszek. Dodatkowo mogą też być inne warzywa, które lubimy: por, seler, cukinia, kabaczek. Do tego przyprawy: sól, pieprz, bazylia - wymieniała. 

    Posłuchaj także:

    Cebulę kroimy w drobną kosteczkę i przysmażamy ją w głębokim naczyniu, np. na patelni. Do naczynia wkładamy pokrojoną jagnięcinę i dusimy ją, podlewając bulionem. - Czekamy tyle, ile to konieczne, w zależności od jakości mięsa. Po prostu sprawdzajmy, czy jest już miękka - tłumaczyła Anna Zaj. Dodajemy groszek i marchewkę, pozostałe warzywa. - Przekładamy całość do naczynia żaroodpornego, pokrywamy tłuczonymi ziemniakami i wkładamy do lekko nagrzanego piekarnika, na ok. 160 stopni - tłumaczyła Anna Zaj. - A potem obserwujemy, jak nasze ziemniaki stają się złociste, a spod nich wypływa przepyszny sos z jagnięciny - mówiła. 

    ***

    Tytuł audycji: Nie na-żarty

    Prowadzi: Mateusz Kulik

    Gość: Anna Zaj (pracuje w jednej z restauracji w Irlandii)

    Data emisji: 02.08.2020

    Godzina emisji: 17.15

    kd