Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Ula Kaczyńska 26.07.2021

Psychofizyczna kaskada. Dlaczego zakochujemy się?

Stan zakochania to wielka psychofizyczna kaskada, która doprowadza w organizmie człowieka do zmian w zakresie funkcjonowania mechanizmów metabolicznych i hormonalnych. - Wyzwalają się endorfiny, co powoduje dalsze uwalnianie się poczucia zadowolenia i wewnętrznego zaspokojenia - tłumaczy neurolog Piotr Ślifirczyk. 

Zobacz
kwiaty randka miłość 1200.jpg
Myślisz, że to miłość? Tak działa chemia w twoim mózgu

Jak fruwają "motyle wewnętrzne"?

Kiedy zakochujemy się, wyzwalają się także hormony w osi mózgowo-gonadalnej, które zaczynają uruchamiać szereg procesów w całym organizmie. M.in. uwalnia się kortyzol, czyli hormon stresu, który odpowiada za tzw. "motyle wewnętrzne". - To drżenie rąk i kołatanie serca, które pojawia się na widok osoby, która nam się podoba - wyjaśnia rozmówca Weroniki Puszkar. - Ten proces w końcu osiąga swój szczyt, ale może wyzwalać się przy kolejnych spotkaniach. 

Posłuchaj
04:30 CZWÓRKA Stacja Nauka - stracic glowe 26.07.2021.mp3 Co to znaczy, że tracimy dla kogoś głowę? (Stacja Nauka/Czwórka)

Zobacz
shutterstock miłość złamane serce Taimit 1200.jpg
Złamane serce. Choroba z bajek, która istnieje naprawdę

Zakochaj się na zdrowie 

Jak przekonuje ekspert, uwalnianie dróg neuronalnych w mózgu, które są odpowiedzialne za poczucie szczęścia i za to, że się zakochujemy, wpływa pozytywnie na zdrowie i cały organizm człowieka. Nie da się jednak wyodrębnić jednego hormonu miłości, bo jest ich naprawdę bardzo dużo. A zakres zmian, które zachodzą w organizmie, trudno porównać do czegokolwiek innego. - Czasami odczuwamy przyjemność z jedzenia czekolady, ale nawet ta czynność nie uwalnia tego, co stan zakochania - podkreśla Piotr Ślifirczyk.

Posłuchaj także:

Zobacz
shutterstock deser kuchnia molekularna 1200.jpg
Jak uwieść kogoś dzięki... wyśmienitym daniom?

Każda miłość jest pierwsza

A ile razy człowiek może się zakochać? - Wychodzę z założenia, że takie uczucie możemy przeżywać w życiu więcej niż tylko raz. Na pewno ten pierwszy moment, kiedy dochodzi do burzy psychiczno-metabolicznej, zostaje w naszej pamięci na długo, jeśli nie na całe życie. Ale kolejne można przeżywać równie intensywnie albo nawet mocniej - podsumowuje neurolog. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzenie: Adrianna Janiszewska

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 26.07.2021

Godzina emisji: 12.41

kul