Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 30.01.2018

Publicystka o sporze polsko-izraelskim: konflikt korzystny dla Niemców

– Od dłuższego czasu narracja historyczna się zmienia, w Niemczech szuka się współwinnych Holokaustu – mówiła w audycji Orzeł czy Reszka Aleksandra Rybińska z „Sieci”, oceniając że obecny konflikt polsko-izraelski jest Niemcom „na rękę”. W Polskim Radiu 24 również komentarz dra Michała Kuzia z Uczelni Łazarskiego.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnewikipedia.org/public domain

– W konflikcie między Polską a Izraelem niemieckie media podchwyciły temat, ale niemieccy politycy wstrzymują się od komentarzy. Chociażby z powodu własnej historii – wskazywała na naszej antenie Aleksandra Rybińska. – Niemieccy politycy bardzo dobrze wiedzą, kto napadł na Polskę, kto budował obozy koncentracyjne. W związku z tym nie starają się być stroną w sporze – dodawała ekspertka, oceniając przy tym, że konflikt jest dla Niemiec korzystny.

– To jest „na rękę” Berlinowi. Od dłuższego czasu narracja historyczna Niemców się zmienia, szuka się tam współwinnych holokaustu – komentowała Aleksandra Rybińska.

Z kolei dr Michał Kuź ocenił w audycji Orzeł czy Reszka, że spór na linii Polska-Izrael zostanie dość szybko zażegnany. – Niemieckie media podchwyciły temat, wykorzystały okazję, by wbić nam kilka szpilek. Faktycznie jednak na Zachodzie sprawa nie nabrała rozmiarów, które byłyby alarmujące – mówił. – W Europie temat nie został podchwycony, bo, być może się mylę, ale mam wrażenie, że to spór do rozwiązania; to burza w szklance wody – dodawał dr Michał Kuź, który zaznaczył, że na Starym Kontynencie Izrael, poza Polską i kilkoma krajami naszego regionu, „nie ma zbyt wielu sojuszników”.

Sejm w piątek uchwalił nowelizację ustawy o IPN – Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Zgodnie z nią każdy, „kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech”. Taka sama kara grozi za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”.

Premier Benjamin Netanjahu skrytykował te zmiany. W jego imieniu w czasie uroczystości w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz ambasador Izraela w Polsce Anna Azari powiedziała, że zmiany w przepisach to fałszowanie historii.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Józef Orzeł.  

Polskie Radio 24/IAR/zz

___________________

Orzeł czy reszka - wszystkie audycje

Data emisji: 30.01.18  

Godzina emisji: 20.06