Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Konto Usunięte Konto Usunięte 08.07.2018

Kuchnia rycerska, czyli krzyżacki majstersztyk

- Zakonnicy na zamku w Malborku mięso spożywali trzy razy w tygodniu, w pozostałe dni nabiał, a w piątek pościli. Jedli po dwóch z jednej miski, ale dodatki warzywne dostawali oddzielnie. Jadali po królewsku  – opowiadał w Dwójce Bogdan Gałązka.
Posłuchaj
  • Kuchnia rycerska, czyli krzyżacki majstersztyk (Droga przez mąkę/Dwójka)
Czytaj także

wino 1200.jpg
"Wino to była i jest sprawa polska"

Gościem "Drogi przez mąkę" był historyk kuchni krzyżackiej, z którym rozmawialiśmy o tajnikach krzyżackiego jadłospisu i zwyczajach biesiadowania.

- W średniowieczu nie jadano śniadań, które uważano za grzech. Jadano dwa razy, za to do syta. Krzyżacy nie mogli zbytnio pościć i się umartwiać, bo był to zakon rycerski i w każdej chwili jego członkowie musieli być gotowi do walki. Wielki mistrz czasami jadał oddzielnie, ale przypuszczalnie wszyscy zakonnicy jadali przy wspólnym stole w refektarzu, który mógł pomieścić nawet 500 osób - opowiadał Bogdan Gałązka.

A jak na malborskim zamku dawano jeść? – Niebotycznie dobrze. Daniami numer jeden były dziczyzna, baranina, wołowina i ptactwo. Pilnowano niezwykle hierarchii produktów i składników potraw, z których przyrządzano posiłki. Dbano bardzo o to, co pito. To była wielka sztuka - podkreślił gość audycji. 

Ile studni było na zamku w Malborku, a ile kuchni? Jakie rarytasy pojawiały się na krzyżackim stole? Jaką rolę pełniła wieprzowina? Czym była średniowieczna teoria bytów w odniesieniu do kuchni i stołu? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadzi: Łukasz Modelski

Gość: Bogdan Gałązka (historyk kuchni krzyżackiej, szef kuchni "Gothic Cafe" na zamku w Malborku)

Data emisji: 7.07.2018

Godzina emisji: 12.30

mko