Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Aleksandra Rybińska 20.09.2016

Co zrobić, gdy dopada nas chandra i brakuje humoru? Są na to sposoby!

Kiedy kończy się lato, słońca jest coraz mniej, pogoda nie sprzyja spacerom i rannemu wstawaniu, brakuje nam energii i motywacji do działania. Co zrobić, aby poprawić sobie nastrój i odzyskać dobry humor?

1. Dieta

Oczywiście większość osób pewnie pomyślała od razu o czekoladzie albo o dużym lukrowanym pączku. Fakt, słodycze poprawiają humor ze względu na wzrost poziomu endorfin po ich spożyciu. Pożywienie zawierające dużo węglowodanów pobudza mózg do wytwarzania serotoniny, której działanie zmniejsza apetyt i poprawia nastrój. Trzeba jednak pamiętać, że efekt jest krótkotrwały, bo po spożyciu cukrów prostych ich poziom szybko spada i stajemy się zmęczeni i senni. Warto połączyć przyjemne z pożytecznym, wybierając węglowodany złożone w postaci słodkiej, np. owoce, ciastka zbożowe, musli. Należy też pamiętać o odpowiedniej ilości magnezu, który odpowiada za nasz dobry nastrój i chroni przed stresem.

Owoce są coraz bardziej popularną przekąską w pracyFoto: pixabay.com
2. Ruch

Nawet podczas najmniejszego wysiłku fizycznego uwalniają się endorfiny – dokładnie te same, które działają po zjedzeniu czekolady. Wystarczy krótki spacer czy kilka minut tańca, by zafundować sobie porcję zdrowia i dobrego humoru. To dobry sposób na chandrę dla osób dbających o linię i będących na diecie.

3. Muzyka

Słuchanie ulubionych dźwięków również pozytywnie wpływają na organizm człowieka.  Pomaga opanować stany lękowe, podnieść samoocenę i walczyć z bezsennością. Poprzez wydzielanie hormonów i chemiczne reakcje zachodzące w ciele, zmienia się sposób odczuwania, a nawet postrzegania świata i ludzi.

- Psychologowie komentujący decyzję premiera ZEA Muhammada ibn Raszida uważają, ze na początku trzeba sprawdzić, jak ludzie definiują swoje szczęście - mówi Anna Dudzińska, korespondentka PR w Dubaju
Foto: pixabay.com
4. Śmiech

Już samo myślenie o śmiechu powoduje wydzielanie hormonów szczęścia. Substancje o podobnym składzie jak morfina i heroina uwalniają się nawet, jeśli jest to sztuczny, wymuszony śmiech. Z uśmiechem na twarzy jesteśmy lepiej odbierani przez otoczenie, a dodatkowo pozytywnie wpływamy na innych, bo śmiech jest zaraźliwy.

5. Miłość

Naukowcy udowodnili, że w organizmie osoby zakochanej poziom hormonów szczęścia jest stale podwyższony, nawet jeśli nie znajdują się w pobliżu żadne bodźce. Przytulanie się do ukochanej osoby powoduje uwalnianie się oksytocyny do mózgu, dzięki czemu czujemy się otoczeni dobrobytem i szczęściem. Uwalniają się też endorfiny, tak jak po wysiłku fizycznym czy jedzeniu czekolady. Przy gorszym samopoczuciu wystarczy pomyśleć o ukochanej osobie i się do niej przytulić, a mózg od razu przetworzy te sygnały dając poczucie pełni szczęścia.

Aleksandra Rybińska