Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Aleksandra Rybińska 10.01.2017

Kalorie pełne zdrowia. Co kryje się pod skórką sałatkowego owocu?

Tropikalny owoc o bardzo szerokim zastosowaniu ma też wszechstronne działanie. Oprócz tego, że świetnie komponuje się z daniami słodkimi oraz słonymi, zapewnia nam zdrowie, chroni przed chorobami, odmładza i wspomaga pracę mózgu. Poznaj awokado!

Owoc aligatora?

Trudno jest nie znać tego owocu, gdyż jego sława sięga 700 lat p.n.e. Pierwotnie pochodził z południowego Meksyku, ale szybko rozpowszechnił się z Ameryki Północnej – przez Środkową – aż do Południowej. Najczęściej występuje pod nazwą awokado właściwe, ale nazywa się go też smaczliwką wdzięczną albo gruszką aligatora ze względu na chropowatą fakturę skórki. Dzięki swoim właściwościom awokado zwie się również maślanym lub sałatkowym owocem, ponieważ ma wysoką zawartość tłuszczu i idealnie komponuje się z sałatami.

Czytaj także
suszone owoce 1280.jpg
Suszone owoce - alternatywa dla świeżych

Zdrowie w kształcie gruszki

Owoc zazwyczaj waży do 170 g i ma gruszkowaty, rzadziej okrągły lub jajowaty kształt. Pod skórką znajduje się tłusty, kremowozielonkawy miąższ oraz duża pestka. Uznawany jest za jeden z najzdrowszych owoców, a jego spożywanie zalecane jest w wielu zdrowych i odpowiednio zbilansowanych dietach. Głównymi składnikami awokado są tłuszcze, których jest około 20-30 proc. I właśnie te tłuszcze sprawiają, że tyle dobra zawdzięczamy zielonej gruszce. Połączenie kwasów tłuszczowych omega-3 oraz sporej dawki witaminy E zapobiega rozwojowi choroby Alzheimera, a nawet może cofać objawy choroby we wczesnych jej stadiach. Regularne spożywanie awokado poprawia funkcjonowanie mózgu, zwiększa pamięć i koncentrację.

Foto: pixabay.com/Meditations

Na dobry wzrok i trawienie

Awokado zawiera mnóstwo enzymów i składników odżywczych, które wpływają na prawidłową pracę układu pokarmowego oraz zmniejszają stany zapalne w żołądku. Zielony owoc chroni nas przed występowaniem wrzodów żołądka, wzdęć, biegunek czy zaparć. Korzystnie wpływa też na wchłanianie cennych substancji odżywczych w jelitach. Specjalne fitoskładniki zawarte w awokado pozwalają na obniżenie ciśnienia krwi oraz poziomu złego cholesterolu. Owoc zawiera też sporo potasu, który reguluje gospodarkę elektrolitową i warunkuje prawidłową pracę układu sercowo-naczyniowego. W awokado znajduje się również luteina, czyli przeciwutleniacz, który ma ogromne znaczenie dla naszych oczu. Odpowiednia dawka luteiny jest niezbędna, aby chronić wzrok, zapobiegać zaćmie oraz zwyrodnieniom plamki żółtej.

Czytaj także
kurkuma korzeń przyprawy 1280.jpg
Kurkuma dobra na wszystko

Kaloryczny, ale odchudza

Mimo że awokado jest jednym z owoców o najwyższej wartości energetycznej – ma około 221 kcal w 100 gramach, nie są to kalorie bez znaczenia. Duża zawartość tłuszczów, bo aż 20-30 proc. sprawia, że… łatwiej i szybciej chudniemy. Awokado bogate jest głównie w nienasycone kwasy tłuszczowe, które obniżają poziom cholesterolu we krwi, zmniejszają ryzyko miażdżycy oraz poprawiają metabolizm. Badania przeprowadzone na dwóch grupach osób, z których jedna odżywiała się bez spożywania awokado, a druga codziennie zjadała pół owocu, pokazały, że już po kilku tygodniach osoby z drugiej grupy chudły wyraźnie szybciej, a także widocznie zmniejszył im się obwód brzucha. Ponadto w zielonej ,,gruszce” jest w aż około 2 proc. białka, karoten, witaminy E, K, H, PP oraz sporo witamin z grupy B. Natomiast prawie zupełnie nie ma w nim cukrów, co szczególnie cenią sobie w nim diabetycy. 

Guacamole                     Foto: pixabay.com/378322
Zostaw pestkę!
Samo awokado ma lekko mdły smak, dlatego zdecydowanie częściej spożywa się go z przyprawami lub jako dodatek do innych dań. Tu pomysły są nieograniczone: można kroić je do sałatek, robić z niego pasty, koktajle, lody czy tez popularne guacamole (meksykański sos salsa przyrządzany na bazie awokado). Wiele osób wyrzuca pestkę po obraniu awokado. Okazuje się jednak, że nie warto tego robić, ponieważ ma ona ogromne właściwości antyoksydacyjne – przeciwutleniacze w niej zawarte opóźniają procesy starzenia oraz wspomagają funkcjonowanie wszystkich układów w naszym organizmie. W pestce znajduje się też spora dawka błonnika. Jest go tak dużo, że w niektórych krajach, szczególnie tam, gdzie awokado rośnie w warunkach naturalnych, pestka jest stosowana jako lek na biegunkę oraz inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

 

 

Aleksandra Rybińska