Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Sylwia Mróz 03.02.2012

Uzależnienia są dziedziczne?

Według ostatnich badań naukowych osoby uzależnione od narkotyków mają specyficzną budowę mózgu. A to oznacza, że podatność na uzależnienia może być dziedziczna. Wyniki analiz publikuje prestiżowy tygodnik "Science".
MózgMózg
Posłuchaj
  • Relacja Rafała Motriuka (IAR): osoby uzależnione mają specyficzną budowę mózgu
Czytaj także

Już wcześniej było wiadomo, że uzależnienie od narkotyków czy alkoholu powoduje zmiany w mózgu. Trudno było jednak orzec, czy są to cechy wrodzone, czy wywołane nadużywaniem szkodliwych substancji. Teraz naukowcy doszli do wniosku, że te charakterystyczne cechy mózgu są dziedziczone po rodzicach. Nowych danych dostarczyły badania osób uzależnionych oraz ich sióstr i braci, którzy nie mają problemu z używkami.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Zdaniem autorki badań Karen Ersche z brytyjskiego Uniwersytetu Cambridge mózgi uzależnionych są "jakby słabiej okablowane", czyli mają gorsze połączenia między poszczególnymi ośrodkami, a to przekłada się na słabszą samokontrolę. Część ekspertów twierdzi, że interwencje w dzieciństwie mogłyby pomóc w pobudzaniu tych słabo rozwiniętych części mózgu i przez to, przynajmniej częściowo, zapobiec uzależnieniom.

IAR, sm