Marcin Nowak 22.01.2014

Australian Open: Radwańska rozbiła Azarenkę i pierwszy raz powalczy o finał

Rozstawiona z numerem piątym Agnieszka Radwańska pokonała broniącą tytułu Białorusinkę Wiktorię Azarenkę 6:1, 5:7, 6:0 i awansowała do półfinału wielkoszlemowego Australian Open.
Spektakularne zwycięstwo Agnieszki Radwańskiej zachwyciło MelbourneSpektakularne zwycięstwo Agnieszki Radwańskiej zachwyciło MelbourneEPA/NARENDRA SHRESTHA
  • Agnieszka Radwańska przed meczem z Wiktorią Azarenką w ćwierćfinale Australian Open 2014 (IAR)
  • Agnieszka Radwańska przed meczem z Wiktorią Azarenką w ćwierćfinale Australian Open 2014 2 (IAR)

W inauguracyjnym secie Radwańska nadspodziewanie łatwo poradziła sobie z wiceliderką rankingu WTA Tour. Ważnym momentem kolejnej partii wydawał się piąty gem, w którym Polka przełamała rywalkę, dzięki czemu prowadziła 3:2. Azarenka wróciła jednak na właściwe tory i wyrównała stan meczu. W trzecim secie na korcie ponownie dominowała już tylko krakowianka.

Na triumf nad bardziej utytułowaną rówieśniczką Radwańska czekała trzy lata. Poprzednio wygrała z nią bowiem w 2011 roku w półfinale turnieju w Tokio.
- Tyle razy już z nią przegrywałam, że musiało się w końcu udać. Dziś pokazałam swój najlepszy tenis. Starałam się wykorzystać każdą szansę - podkreśliła tuż po ostatniej akcji środowego pojedynku "Isia".
Dotychczas jej najlepszym wynikiem w Australian Open był ćwierćfinał, który osiągnęła czterokrotnie - w 2008 roku i w trzech ostatnich edycjach.
- Myślałam o tym, że w końcu muszę wykonać kolejny krok. Kocham takie chwile. To zapłata za 20 lat ciężkiej pracy na treningach - dodała szczęśliwa Polka.
Było to 17. spotkanie tych zawodniczek, z czego dopiero piąte zakończone zwycięstwem "Isi". W sześciu poprzednich nie wygrała nawet jednej partii. Po raz ostatni urwać seta rówieśniczce z Białorusi udało jej się dwa lata temu w Melbourne. Wówczas Azarenka - późniejsza triumfatorka - zamknęła jej drzwi do upragnionego półfinału.
Dotychczas najlepszym wynikiem Radwańskiej w Australian Open był ćwierćfinał, który osiągnęła czterokrotnie - w 2008 roku i w trzech ostatnich edycjach.
W środę Polka po raz trzeci w karierze dotarła do czołowej czwórki imprezy wielkoszlemowej. Wcześniej udało jej się to dwa razy podczas Wimbledonu (2012-13).
O pierwszy w karierze finał w Melbourne Radwańska zagra z rozstawioną "20" Dominiką Cibulkovą. Z będącą jej rówieśniczką Słowaczką zmierzyła się dotychczas sześciokrotnie i pięć razy okazała się lepsza.

Wyniki ćwierćfinałów turnieju tenisistek w wielkoszlemowym Australian Open w Melbourne:
Pary półfinałowe:
Na Li (Chiny, 4) - Eugenie Bouchard (Kanada, 30)
Dominika Cibulkova (Słowacja, 20) - Agnieszka Radwańska (Polska, 5)

RELACJA NA ŻYWO:

SET 3: Radwańska - Azarenka 6:0

Na koniec statystyki. Agnieszka Radwańska potrzebowała równo dwóch godzin by uporać się z triumfatorką Australian Open z ostatnich dwóch lat.

Polka zaserwowała 1 asa, przy 1 podwójnym błędzie. Azarenka nie zaserwowała żadnego asa, a popełniła aż 5 podwójnych błędów. Procent trafionego pierwszego serwisu: Radwańska - 59 proc. (72 proc. wygranych piłek po celnym pierwszym podaniu) Azarenka - 60 proc. (48 proc. wygranych punktów po celnym podaniu), wygrany drugi serwis: Radwańska - 50 proc. Azarenka - 53 proc.

Piłki wygrane przy siatce: Radwańska - 19/24 (79 proc.), Azarenka - 20/34 (59 proc.). Wygrane break-pointy: Radwańska - 6/16 (38 proc.) Azarenka - 2/5 (40 proc.).

Piłki kończące: Radwańska - 23, Azarenka - 33. Niewymuszone błędy Radwańska - 15 Azarenka - 47. Ogólna liczba wygranych punktów: Radwańska - 94 Azarenka - 74.

Radwańska - Azarenka 6:0 do 15!!! POLKA W PÓŁFINALE AUSTRALIAN OPEN!!!

Agnieszka
Agnieszka Radwańska cieszy się z awansu do półfinału Australian Open 2014, fot. EPA/FRANCK ROBICHON

Kolejny genialny gem w wykonaniu Polki i 24-letnia krakowianka zagra po raz pierwszy w karierze w półfinale turnieju wielkoszlemowego w Melbourne!

Radwańska - Azarenka 5:0 na przewagi Popisowy gem! Chyba jedne z najładniejszych akcji w całym turnieju. Nieprawdopodobny tenis gra Polka! Brakuje jednego gema do półfinału Australian Open dla Radwańskiej!!!

Radwańska - Azarenka 4:0 do 15 Chyba najlepszy gem w wykonaniu Radwańskiej! Coraz bliżej upragnionego półfinału!!!

Radwańska - Azarenka 3:0 do 0 No i mamy drugie przełamanie! To już chyba będzie koniec! Polka niewiarygodnie blisko swojego pierwszego półfinału na kortach w Melbourne!!!

Wiktoria
Wiktoria Azarenka w meczu z Agnieszką Radwańską w ćwierćfinale Australian Open 2014, fot. EPA/MAST IRHAM

Radwańska - Azarenka 2:0 do 30 Polka niemal bezbłędna przy własnym podaniu! Radwańska powiększa przewagę!

Radwańska - Azarenka 1:0 na przewagi Serwis Azarenki przełamany po straszliwej batalii! Obie tenisistki przez aż 11 minut walczyły o zdobycie prowadzenia na początku decydującej partii. Na koniec zwycięsko z tego starcia wyszła Polka. Wymarzony początek dla Radwańskiej!

Polka miała już przewagę przełamania w drugim secie, ale od stanu 6:1, 3:2 kompletnie się pogubiła.W końcówce była bezradna przy własnym serwisie i w efekcie przegrała partię - 5:7. W trzecim secie faworytką do awansu będzie wyżej rozstawiona - Azarenka.

Statystyki bardzo się wyrównały. W drugim secie celność pierwszego serwisu Radwańskiej spadła do 53 procent (z czego - 70 procent wygranych) Azarenka - 64 procent celności (64 procent wygranych). Wciąż przewagę w liczbie wygranych piłek miała Białorusinka 16 do 10 w drugim secie. Azarenka ograniczyła jednak też niewymuszone błędy - 15, przy większej ilości popełnianych przez Polkę - 9.