Paweł Słójkowski 26.01.2014

Australian Open: Wawrinka wygrał swój pierwszy wielkoszlemowy turniej

Rozstawiony z numerem ósmym Stanislas Wawrinka pokonał w niedzielnym finale Australian Open grającego z "jedynką" Hiszpana Rafaela Nadala 6:3, 6:2, 3:6, 6:3.
SET 1: Nadal - Wawrinka 3:6

Po 37 minutach pierwszą partię wygrywa Wawrinka! Mecz zaczyna się więc, jak u Hitchcokca - od trzęsienia ziemi. Szwajcarowi nie przeszkodził nawet bardzo słaby procent celności pierwszego serwisu - zaledwie 38 procent, przy 73 procentach Nadala. Wawrinka miał jednak 12 piłek wygrywających przy sześciu Hiszpana. Niewymuszone błędy Nadal - 7, Wawrinka - 8.

Nadal - Wawrinka 3:6 na przewagi - KONIEC PIERWSZEGO SETA! Wawrinka wygrywa pierwszą partię. Dość zaskakujący początek tego pojedynku! Nadal miał już trzy break-pointy, ale Szwajcar zdołał wrócić w tym gemie i zakończył seta asem serwisowym! Coś nieprawdopodobnego.

Nadal - Wawrinka 3:5 do 15 Szwajcar chyba odpuścił tego gema, by skupić się na swoim serwisie. Zaraz będzie podawał na wygranie pierwszego seta!

Nadal - Wawrinka 2:5 do 30 Wawrinka blisko wygrania historycznego seta w finale Wielkiego Szlema. Hiszpan momentami bezradny w walce ze Szwajcarem

Nadal - Wawrinka 2:4 na przewagi Był kolejny break-point dla Szwajcara, ale tym razem Hiszpan zdołał się wybronić. Świetny gem w wykonaniu Wawrinki, ale Nadal pozostaje w grze

Nadal - Wawrinka 1:4 do 15 Kolejny świetny gem w wykonaniu Szwajcara i Wawrinka coraz bardziej przybliża się do wygrania seta!

Nadal - Wawrinka 1:3 do 15 Mamy przełamanie! Bardzo słabo Nadal, który przegrał kluczową wymianę przy siatce i popełnił jeden podwójny błąd. Wawrinka z szansą na wygranie seta! Czy to zapowiedź niespodzianki w finale w Melbourne?

Nadal - Wawrinka 1:2 do 15 Jeszcze lepszy gem w wykonaniu Wawrinki. Pewnie trafiane uderzenia z głębi kortu - zarówno forehand, jak i jednoręczny backhand

Nadal - Wawrinka 1:1 do 0 Bez problemów wygrane podanie przez Hiszpana. Dobry pierwszy serwis i mamy wyrównanie

Nadal - Wawrinka 0:1 do 15 Pewny gem w wykonaniu Szwajcara. Wawrinka umiejętnie kontrolował szybkość odbić. Arytmia w uderzeniach może być kluczem do pokonania Hiszpana

Rafael
Rafael Nadal i Stanislas Wawrinka przed rozpoczęciem finału Australian Open 2014, fot. EPA/NARENDRA SHRESTHA

9.45 ZACZYNAMY! Pierwszy serwuje Szwajcar - Stanislas Wawrinka!