Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 07.10.2014

Ukraina walczy z korupcją. To warunek pomocy finansowej

Ukraińska Rada Najwyższa przyjęła ustawy zaostrzające walkę z korupcją. Wszystkie zostały przyjęte w pierwszym czytaniu. Kolejne głosowanie ma się odbyć za tydzień.
Posłowie ukraińscy zagłosowali za ustawami antykorupcyjnymiPosłowie ukraińscy zagłosowali za ustawami antykorupcyjnymiPAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

WOJNA NA UKRAINIE: serwis specjalny >>>

Podjęto decyzję o utworzeniu Biura Antykorupcyjnego. Ma ono walczyć z łapownictwem na najwyższych szczeblach władzy. Oprócz tego powstanie Komisja Państwowa do spraw zapobiegania korupcji. Ma zostać także utworzony rejestr osób, które popełniły tego rodzaju przestępstwa. Ustawy pomogą też w ustaleniu ostatecznych właścicieli firm. Jest to o tyle ważne, że urzędnicy często tworzą łańcuszek przedsiębiorstw, aby ukryć fakt, że czerpią zyski z zamówień publicznych.
Premier Arsenij Jaceniuk podkreślił, że przyjęcie ustaw to dopiero początek walki z korupcją. Rząd ze swej strony podjął odpowiednie działania. Zmniejszono liczbę organów kontrolnych, które najczęściej żądają łapówek, z 56 do 27. Z ponad 1100 możliwych różnego rodzaju kontroli zostało tylko 680.
Rada Najwyższa przyjęła także zmiany do kodeksu karnego pozwalające na prowadzenie zaocznych procesów i konfiskowanie mienia osób, które są poszukiwane międzynarodowymi listami gończymi i popełniły przestępstwa przeciwko Ukrainie. Chodzi tu głównie o obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza i przedstawicieli jego reżimu.

Uchwalenia ustaw antykorupcyjnych domaga się od władz Ukrainy Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który uzależnia od tego kontynuację pomocy finansowej dla Kijowa. Drugie czytanie zaplanowano na 14 października.

Biuro, strategia, zmiany w prawie
Ustawa o biurze antykorupcyjnym przewiduje wyprowadzenie walki z korupcją z dotychczasowego systemu ścigania przestępstw. Biuro będzie się zajmował się prowadzeniem spraw korupcyjnych przede wszystkim wśród: deputowanych parlamentu i członków rad niższych szczebli, urzędników rządowych, sędziów, prokuratorów, wojskowych i kierownictwa firm, w których udział państwa przekracza 50 proc. akcji.
Parlament uchwalił także w pierwszym czytaniu Narodową Strategię Walki z korupcją. Dokument mówi m.in. o przejrzystości w finansowaniu wyborów oraz działalności partii politycznych. Czytamy w nim o reformie w sferze przetargów państwowych, ograniczeniu immunitetu sędziów, ograniczeniu kompetencji prokuratury i usunięciu barier w prowadzenia biznesu sprzyjających korupcji.
Kolejnym zatwierdzonym przez ukraińskich posłów dokumentem jest ustawa o przeciwdziałaniu korupcji, która ma pomóc w przystosowaniu prawa do standardów międzynarodowych oraz ustawa o powołaniu komisji narodowej ds. przeciwdziałania korupcji. Będzie się ona zajmowała m.in. weryfikacją oświadczeń majątkowych urzędników.

Ukraina źle wypada w światowych rankingach
W Indeksie Percepcji Korupcji Transparency International w 2013 roku Ukraina zajęła 144. miejsce pośród 175 badanych krajów, uzyskując 25 punktów w 100-stopniowej skali, gdzie 0 oznacza największe skorumpowanie, a 100 najwyższą transparentność. W tym samym rankingu Polska zajęła 38. miejsce.
Dla głosowania nad szeregiem ustaw antykorupcyjnych przewodniczący Rady Najwyższej Ołeksandr Turczynow zwołał we wtorek nadzwyczajne posiedzenie parlamentu. Wcześniej prezydent Petro Poroszenko oświadczył, że uchwalenie ustaw antykorupcyjnych jest "nie tylko kwestią moralności, lecz także problemem bezpieczeństwa państw

Czytaj: Ukraina chce walczyć z korupcją. Będą specustawy >>>

PAP/IAR/agkm

''