Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Kamińska 04.01.2015

Socjaldemokratyczny wicekanclerz Niemiec: nie chcemy rzucić Rosji na kolana. ”Grozi to pożarem”

Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel ostrzega przed zaostrzaniem sankcji wobec Rosji, gdyż "grozi to pożarem" na świecie. Rosja jest nadal mocarstwem atomowym - argumentował polityk SPD.

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>
"Kto do tego dąży, ten prowokuje jeszcze groźniejszą sytuację dla nas wszystkich w Europie" - powiedział polityk SPD kierujący w koalicyjnym rządzie Angeli Merkel resortem gospodarki i energetyki, na łamach niedzielnego wydanie gazety "Bild". Jak dodał, Rosja jest nadal mocarstwem atomowym.

Poseł CDU: Rosja szerzy propagandę również w Niemczech; trzeba mówić na głos o zorganizowanych próbach wywierania wpływu - to sprawia, że stają się nieskuteczne >>>
"Ci, którzy chcą teraz Rosję jeszcze bardziej zdestabilizować gospodarczo i politycznie, realizują zupełnie inne interesy" - ostrzegł Gabriel. Jego zdaniem w Europie i w USA istnieją siły, które chciałyby, aby "konkurencyjne supermocarstwo" znalazło się "na łopatkach". To nie jest zgodne z niemieckimi i europejskimi interesami - zastrzegł wicekanclerz.
Jeżeli Rosja przestanie być partnerem w rozwiązywaniu konfliktów międzynarodowych, to na świecie grozi "wybuch pożaru".
Celem restrykcji wobec Rosji jest skłonienie jej do powrotu do stołu negocjacji - wyjaśnił Gabriel. "Chcemy przyczynić się do rozwiązania konfliktu na Ukrainie, ale nie do rzucenia Rosji na kolana" - podkreślił socjaldemokrata.
Jego zdaniem, prezydent Rosji Władimir Putin powinien wziąć udział w tegorocznym szczycie G-8, którego gospodarzem będą Niemcy.
Gabriel poparł swojego partyjnego kolegę - ministra spraw zagranicznych Franka-Waltera Steinmeiera, który już w listopadzie ostrzegał, że izolacja ekonomiczna Rosji nie przyczyni się do stabilizacji sytuacji na Ukrainie. Merkel zaostrzyła natomiast ostatnio krytykę pod adresem Rosji.
Zachodnie sankcje oraz spadek cen ropy doprowadziły do kryzysu w Rosji, której grozi recesja

PAP/agkm