Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Rafał Kowalczyk 08.02.2011

Łukasz Warzecha: tak mały Bronio wyobraża sobie wielki świat

Łukasz Warzecha, odnosząc się do spotkania Bronisława Komorowskiego, Angeli Merkel i Nicalas'a Sarkozy'ego, krytycznie ocenia politykę zagraniczną prowadzoną przez prezydenta Polski.
W Wilanowie rozmawiano m.in. o walce z kryzysem w Unii, a także o priorytetach naszego przewodnictwa w UE, ze szczególnym uwzględnieniem europejskiej polityki bezpieczeństwa i obrony.W Wilanowie rozmawiano m.in. o walce z kryzysem w Unii, a także o priorytetach naszego przewodnictwa w UE, ze szczególnym uwzględnieniem europejskiej polityki bezpieczeństwa i obrony.(fot. PAP/Jacek Turczyk)

- Jest gorzej niż źle. Dla prezydenta Komorowskiego miarą sukcesu w polityce międzynarodowej, jest fakt, że mógł uścisnąć dłonie paru ważnym osobom na świecie i uważa, że to jest korona Himalajów dyplomacji. To jest tak, jak mały Bronio wyobraża sobie wielki świat – powiedział Łukasz Warzecha, publicysta "Faktu" w radiowej "Trójce". Zdaniem Warzechy, Polska powinna budować sojusze w swoim regionie, dopiero wtedy "iść z takim sojuszem do Niemiec i Francji".

Andrzej Stankiewicz z "Newsweeka" powiedział, że Polska jest zbyt małym krajem, aby być liderem w regionie. – Trudno nam się odnaleźć w jakimkolwiek układzie (w Europie – przyp.), aby był dla nas tylko korzystny. Błędem prezydenta Lecha Kaczyńskiego było to, że obraził się na Trójkąt Weimarski. To jest jeden z instrumentów polityki zagranicznej, a Polska powinna grać na wielu takich instrumentach – powiedział Stankiewicz. Dodał, że w dyplomacji nie liczą się uściśnięte dłonie, ale załatwione sprawy.

Zdaniem Łukasza Warzechy prezydent Komorowski prezentuje "skrajnie prowincjonalny sposób myślenia o polityce".

W poniedziałek w Warszawie obyło się spotkanie przywódców Trójkąta Weimarskiego. Prezydent Bronisław Komorowski po niespełna godzinnym spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym powiedział, że mówiono między innymi o priorytetach polskiego przewodnictwa w Unii, ze szczególnym uwzględnieniem polityki bezpieczeństwa i przyszłego budżetu. Prezydent powiedział, że uzgodniono pogłębienie współpracy w zakresie polityki społecznej, wymiany młodzieży i szkoleniu dyplomatów. Mówiono także o polskim zaangażowaniu we francusko-niemieckie projekty naukowe i o współpracy telewizji publicznych.

rk