Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 03.11.2011

Szczyt G20: Barroso przedstawi nowy podatek

We Francji w Cannes rozpoczyna się dwudniowy szczyt G20, grupy największych rozwiniętych i wschodzących gospodarek: 19 państw i Unii Europejskiej.
Szczyt G20: Barroso przedstawi nowy podatekfot. PAP/EPA/PEER GRIMM

Głównym tematem spotkania będzie przeciwdziałanie nowej fali światowego kryzysu gospodarczego w sytuacji, gdy Grecy niespodziewanie zapowiedzieli referendum ws. nowego pakietu ratunkowego dla ich zadłużonego kraju.

Jak zapowiadały źródła unijne, Komisja Europejska ma na szczycie przekonywać USA do konsolidacji fiskalnej, a Chiny do zwiększenia krajowej konsumpcji i urealnienia kursu walutowego.

Oczekuje też, że G20 doceni decyzje w sprawie ratowania strefy euro, które zdaniem KE przyczynią się do większej stabilności finansowej na całym świecie. Poza tym szef KE Jose Barroso ma przedstawić propozycję podatku od transakcji finansowych.

Od premiera Silvio Berlusconiego oczekuje się konkretnego programu ratowania gospodarki Włoch, wymienianych jako kraj, który może dotknąć "grecki syndrom".

Będzie też mowa o finansowaniu Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który bierze udział we wspieraniu pogrążonych w długu gospodarek strefy euro. Ponadto KE spodziewa się, że brytyjski premier David Cameron przedstawi propozycję reformy Światowej Organizacji Handlu (WTO).

fot.
fot. PAP/EPA/PEER GRIMM

W obradach wezmą udział m.in.: przywódcy USA, Rosji, Francji, Niemiec i Chin, Barack Obama, Dmitrij Miedwiediew, Nicolas Sarkozy, Angela Merkel i Hu Jintao, a także szef KE Jose Barroso i przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Szczyt rozpocznie się o godz. 13 od obiadu roboczego. Wcześniej zaplanowane są spotkania dwustronne, w tym Obamy z Merkel i Sarkozym.

Spotkanie przywósców państw wchodzących w skład G20 poprzedzi też miniszczyt z udziałem należących do tego grona krajów strefy euro - wspólnej waluty, która znalazła się w najtrudniejszej dla siebie sytuacji od chwili powstania.

W Cannes spotkanie wyznaczyli sobie także nie tylko przeciwnicy globalizacji, ale również uczestnicy szczytu L20 (Labour 20), czyli organizacji związkowych najbardziej uprzemysłowionych państw świata i B20 (Business 20), czyli przedstawiciele biznesu, bo - jak to ujął prezes koncernu petrochemicznego Total - mamy do czynienia nie tylko z trudnościami w strefie euro lecz z kryzysem o wymiarze ogólnoświatowym.

PAP, IAR, agkm

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>