Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Szałowska 20.10.2011

Dzieci zakażone HIV cierpią w samotności

- Rodzice nie chcą się mierzyć z chorobą dzieci tym bardziej, że często mają problem z własnym zakażeniem. O tym, że jest chore, zwykle dziecko dowiaduje się w niewłaściwy sposób - mówi Krystyna Sokołowska ze Stowarzyszenia Mały Książę.
Plotka może zniszczyć życiePlotka może zniszczyć życieGlow Images/East News
Posłuchaj
  • "Instrukcja obsługi człowieka", 20 października 2011
Czytaj także

Zdradzić gorzką tajemnicę może "życzliwy" sąsiad lub chcący dokuczyć rówieśnik. Zdarza się też, że na podstawie obserwacji, a nie mogąc z nikim porozmawiać, dziecko domyśla się samo, ale tworzy sobie niewłaściwy obraz siebie i choroby. - Trzeba ich uczyć tego, że dorosłe życie jest przed nimi i mają prawo do szczęścia. Że HIV nie jest aż taką barierą, która powoduje, że się ich eliminuje ze społeczeństwa - podkreśla z mocą Krystyna Sokołowska ze Stowarzyszenia Mały Książę, które powstało z inicjatywy rodziców zakażonych HIV i zdrowych wychowujących dzieci zdrowe lub/i zakażone HIV.

Podkreśliła, że mity narosłe wokół AIDS wywołują niechęć wobec chorych dzieci przejawiającą się w próbach usunięcia ich ze szkoły, przedszkola, wykluczeniem z możliwości uczestnictwa w pewnych zajęciach szkolnych bądź grupy rówieśniczej. - W końcu dzieci chore same zaczynają myśleć, że stanowią zagrożenie dla innych, co jest nieprawdą - zaznacza gość Grażyny Dobroń.

Jak rozwija się choroba i czym grozi jej nierozpoznanie? Słuchaj całej audycji "Instrukcja obsługi człowieka, 20 października 2011".

(asz)