Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 22.09.2014

Wschodni Kongres Gospodarczy: odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej popularne

Wzrost cen surowców energetycznych, unijna polityka klimatyczna, trudniej dostępne surowce krajowe, a także względy środowiskowe - wszystko to powoduje, że pomimo wielu barier, które napotyka branża OZE udział zielonej energii w bilansie energetycznym Polski systematycznie wzrasta i w tym roku przekroczył 12 procent.
Wschodni Kongres Gospodarczy: odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej popularne SXC

Na Wschodnim Kongresie Gospodarczym dużo mówi się o energetyce, szczególnie o odnawialnych źródłach energii. A na jakie źródła powinno postawić Podlasie - mówi Wojciech Cetnarski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. - Region ma bardzo duży potencjał rozwoju we wszystkich technologicznie zaawansowanych gałęziach OZE. Bardzo dużo możliwości widzimy w wykorzystaniu biomasy. Jest również potencjał budowania farm wiatrowych. Co prawda Podlasie nie jest najbardziej wietrznym regionem Polski, ale są obszary, na którym te zasoby są wystarczające. Sądzę, że za jakiś czas gdy technologia fotowoltaiczna zmniejszy swoje koszty Podlasie będzie miało całkiem niezłe warunki do rozwoju tej gałęzi energetyki – wyjaśnia.

Potrzebna jest świadomość

- Myślę, że wśród mieszkańców świadomość korzyści płynących z odnawialnych źródeł energii jest mała. Tutaj widzę ważne zadanie dla rządu, który powinien przeprowadzić kampanie edukacyjne na różnych poziomach, zarówno w szkołach jak i wśród osób dorosłych – mówi gość.

Celem tych działań to pokazanie jak ważna i korzystna jest energetyka odnawialna.

Nadal nie ma rozwiązań prawnych

- Natomiast przedsiębiorcy mają już tą świadomość i rola rządu jest nieco inna. Powinien on dokończyć prace nad ustawą o odnawialnych źródłach energii. Co prawda ta ustawa jest już w parlamencie, ale czeka nas jeszcze bardzo dużo pracy. To oznacza, że rząd i politycy powinni wykazać większe zdeterminowanie i zdecydowanie by ta ustawa została uchwalona – zauważa rozmówca. - No i żeby zasady jakie są proponowane w tej ustawie i innych regulacjach dotyczących sektora energetycznego zwiększały opłacalność i atrakcyjność tej gałęzi dla przedsiębiorców – dodaje.

Dla firm ważna jest stabilność

Zdaniem Wojciecha Cetnarskiego podstawowym zadaniem rządu będzie ustabilizowanie sytuacji. - Na przykład zaproponowanie takiego trybu wdrożenia tej ustawy, który pozwoli przedsiębiorcą spokojnie dokończyć rozpoczęte inwestycje. To oznacza, żeby system zielonych certyfikatów, obowiązywał do roku 2016. A w tym samym czasie, żeby rozpędzać ten nowy bardziej ekonomiczny sposób przyznawania taryf po przed aukcje – proponuje.

Złe prawo dla prosumentów

Ostatnio coraz głośniej się mówi o energetyce prosumenckiej, o tym żebyśmy sami wytwarzali energię i sprzedawali ją na rynek, ale na razie tych prosumentów jest zaledwie 240. - Regulacje dotyczące prosumentów są jeszcze nie są kompletne. Bez zakończenia prac nad ustawą będzie trudno rozwinąć ten segment. Te regulacje, które obowiązują, w naszej ocenie, są mało atrakcyjne ekonomiczne – uważa rozmówca.

Dla Polski priorytetem powinno być bezpieczeństwo energetyczne budowane dzięki wykorzystaniu krajowych zasobów i źródeł energii.

Takimi źródłami są zdaniem ekspertów właśnie odnawialne źródła energii, takie jak woda, wiatr, biomasa i słońce.

Ustawa o OZE zostanie zaskarżona do TK. Chodzi o nierówne traktowanie prosumentów

Justyna Golonko, abo