Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 14.02.2016

Anatomia miłości, czyli jak działają nasze mózgi

Miłość to tak naprawdę szereg procesów chemicznych, zachodzących w naszych organizmach. To od nich zależy, jak często się zakochujemy, ale także, czy... zdradzimy partnera, bądź partnerkę.

Jak mówi Mateusz Gortat, opiewane przez poetów uczucia, które ludzie odczuwają jako "miłość", to tylko wpływ konkretnych związków na nasze organizmy. - Najpierw odczuwamy adrenalinę, czyli hormon ucieczki. Po kilku dniach pojawia się fenyloetyloamina, czyli tzw. hormon zakochania. Osoby, które mają dużo tej substancji, szybko się zakochują - mówił ekspert. - Do tego dochodzi dopamina, endorfiny, czyli hormony szczęścia przysłaniające nam świat.

Miłość jednak, czyli uczucie następujące po "fazie zakochania", to już wpływ oksytocyny, czyli związku chemicznego odpowiadającego za wierność i przywiązanie. Zwiększenie poziomu tego hormonu w naszym organizmie możemy sami sprowokować. Ekspert tłumaczył w Czwórce, jak to zrobić, ale mówił także o tym, jak działa i skąd się bierze wazopresyna, zwana także… hormonem zdrady.

***

Rozmawiał: Bartłomiej Olek

Goście: Mateusz Gortat (Stowarzyszenie Studentów Nauk Przyrodniczych w Lublinie)

Data emisji: 12.02.2015

Godzina emisji: 11.20

Materiał wyemitowany w audycji "Nawiedzeni"

kd/mm