Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Gabriela Skonieczna 13.06.2013

Odhumanizowanie medycyny demoluje pozytywne skutki leczenia

- Zacznijmy wreszcie o tym rozmawiać. Nie tylko w zaciszu studia, to słowa do tych, którzy są odpowiedzialni zawodowo za konstruowanie opieki zdrowotnej - mówi prof. Cezary Szczylik.
Odhumanizowanie medycyny demoluje pozytywne skutki leczeniaGlow Images/East News

Lekarze i pacjenci to w Polsce dwa funkcjonujące obok siebie światy. Jakże często lekarze traktują pacjentów nie jak ludzi, tylko przypadki medyczne. Pacjenci zaś widzą w lekarzach bóstwa lub z zasady im nie ufają.

Nad tą trudna sytuacją pochylili się Irena A. Stanisławska i Wojciech Eichelberger, którzy napisali książkę "Być lekarzem, być pacjentem. Rozmowy o psychologii relacji".
- Polski system opieki zdrowotnej nam w tych relacjach zdecydowanie nie pomaga - podkreśla gość "Klubu Trójki" prof. Cezary Szczylik, onkolog. - System ten nieuchronnie dryfuje w takim kierunku, który praktycznie do minimum ogranicza możliwość kontaktu między pacjentem, a lekarzem - stwierdza gość Dariusza Bugalskiego.

/

Prof. Cezary Szczylik dodaje, że formalne wymogi, które są stawiane, systemy komputerowe do których lekarze wprowadzają tysiące danych i czas który na to poświęcają sprawiają, że lekarz więcej czasu spędza przy komputerze. - Wiszący nad głową Miecz Damoklesa, przypominający lekarzowi, że gdy się pomyli w dacie wprowadzając te wszystkie dane to szpital nie dostanie pieniędzy za wykonaną usługę, jest takim hamulcem zatrzymującym lekarza przy komputerze, zamiast przy pacjencie - wyjaśnia onkolog.
- Odhumanizowanie medycyny osiągnęło w tej chwili taką skalę, że jest to przeciwstawne celom jakie medycyna sobie stawia, a to po prostu szkodzi pacjentom i ogranicza, a właściwie demoluje pozytywne skutki leczenia - podkreśla w rozmowie z Dariuszem Bugalskim Wojciech Eichelbergrer, psychoterapeuta.
Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00. Zapraszamy!