Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Apolonia Cichocka 20.04.2018

Cukier - jak pozbyć się słodkiego uzależnienia?

Nasze komórki nie wiedzą, że jedzenia jest pod dostatkiem. Działają tak od milionów lat: oszczędzają energię i robią zapasy.

brzuch jedzenie ból 1200.jpg
Zakwaszenie organizmu? ”Ta choroba nie istnieje”

Tymczasem dziś zagrożeniem nie jest brak energii, lecz jej nadmiar. Cały czas karmimy się cukrem. Jest on ukryty w wielu produktach i nasze codzienne menu zawiera zbyt duże jego ilości. - Najwięcej cukru spożywamy na śniadanie. - Ewolucyjnie jesteśmy przystosowani do tego, że lubimy słodki smak. Słodycz w produktach mówiła naszym przodkom o tym, że to, co jedzą jest dla nich bezpieczne i dostarczy im energii. Przyzwyczajenie do słodkich produktów zostało w nas do dziś, niestety ewolucja nie przewidziała tego, że dostęp do cukru będzie w przyszłości niemal nieograniczony - mówiła mówiła Małgorzata Rusek, dietetyk kliniczny.

Jak unikać niezdrowych przyzwyczajeń i czy są produkty, które w ogóle niezawieraną cukru? - Najmniej cukru znajduje się w tzw. "produktach nieprzetworzonych", np. kaszach i ryżach. Takich, które możemy przygotować sami w naszych domach. Niestety większość produktów, które możemy znaleźć na rynku posiadają cukier, który na drodze produkcji został do nich dodany - wyjaśniała Agnieszka Wiśniewska dodała członkini Rady Fundacji Szczęśliwi Cukru.

Jak sprawdzić w których produktach ukryty jest cukier? Do czego może nas doprowadzić dosładzanie naszego jedzenia? Czy da się go zupełnie wyeliminować z naszej diety? Co jest bardziej niebezpieczne dla człowieka: cukier czy tłuszcz?​ O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe 

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Gość: Agnieszka Wiśniewska (Członek Rady Fundacji Szczęśliwi Cukru), Małgorzata Rusek (dietetyk kliniczny)

Data emisji: 20.04.2018

Godzina emisji: 14.05

ac